Ян Амос Коменски се ражда през 1592 година в Моравия. Той е чешки религиозен деец, мислител, общественик и родоначалник на съвременната педагогика.
Учи в училищата на „Чешките братя”, после в Германия, като образованието си завършва в Хайделберг. Получава всестранно хуманистично образование. През 1614 г. Коменски става директор на училището на протестантската общност в Пршеров – там е начало на неговата изследователска и публицистична дейност. На 24-годишна възраст става пастор и заминава да живее във Фулнек, където също е директор на протестантското училище. Във Фулнек Коменски се запознава с първата си съпруга – Магдалена.
След потушаването на Чешкото въстание през 1621 г. е принуден да се укрива в различни селища на Чехия и Моравия. През 1622 г. от чума умират жена му и двете му деца. През 1624 г. заживява в Брандис на орлици, където среща втората си съпруга. През 1641 г. заминава за Англия, приемайки поста първи президент на Харвардския университет. На следващата година се премества да живее в Швеция, а след това пребивава в Ухер (Германия). През 1648 г. връща в Лешно, където умира и втората му жена. Година след това се жени за трети път.
През 1650 г. Коменски е поканен да помогне за организирането на масови училища в Унгария. Именно там приключва работата си върху първия в човешката история илюстрован учебник, наречен „Светът в картини“ и издаден на латински език през 1658 г. През 1656 г. отново е в Лешно, където при пожар изгарят ценни негови ръкописи, в т.ч. и на чешко-немския речник, върху който Коменски работи почти през целия си съзнателен живот. Опитът му да възстанови трудовете си остава безуспешен и изпада в депресия. Умира в Амстердам на днешния ден, 15 ноември, през 1670 година.
Представяме ви избрани цитати на Ян Коменски:
„Книгата е инструмент за насаждане на мъдрост.“
„Без примери нищо не се научава.“
„Няма нищо по-трудно от това да превъзпиташ човек, който е лошо възпитан.“
„Този, който малко знае, малко може и да научи.“
„Считай за нещастен този ден или този час, в който не си усвоил нищо ново и не си прибавил нищо към своето образование.“
„Умът осветява пътя на волята, а волята повелява действията.“
„Да четеш и да не разбираш е все едно, че изобщо не четеш.“
„Изучаването на мъдростта ни възвишава и ни прави силни и великодушни.“
„Мъдрото разпределение на времето е основа на всички дейности.“
Заглавна снимка – Historiek.net
AFISH.BG