Трудно е да си представим Коледа без нея. В предпразничната и празнична атмосфера в края на всяка година песента “Тиха нощ, свята нощ …” звучи буквално навсякъде: по телевизията и радиото, по улиците, в молове, в домовете, край коледната елха. Много хора вярват, че това е немска народна песен. Но имената на нейните създатели са известни. “Тиха нощ, свята нощ …” се появява в Германия през 1831 година. Интересно е, че и тогава, в публикуваните едновременно в Берлин и Дрезден песенници, се отбелязва: „ Авторите на текста и музиката са неизвестни“. Пруският крал Фридрих Вилхелм IV за първи път чува песента през зимата на 1853 г. Тя толкова му харесва, че той нарежда на концертмайстора си: „Намерете автора!“
Авторите на песента Йозеф Мор и Франц Грубер
Волята на краля остава неизпълнена още една година. Разрешението на загадката се случва през декември 1854, благодарение на щастлива случайност, както твърди легендата. Директорът на хора на австрийския град Залцбург, който бил добър познат на концертмайстора на пруския двор, се скарва на един от певците в хора за неправилен тон. Младежът, на име Феликс Грубер, твърди, че пее вярно. „У дома винаги пеем така тази песен. Моят баща най-добре знае как се пее – все пак той я е написал…“
Развълнуван от тази новина, директорът оставя всичко и отива в селцето Халайн, където живее семейство Грубер. Там се убеждава, че местният органист и диригент на църковния хор 67-годишният Франц Грубер наистина е автор на музиката на “Тиха нощ…” За автор на текста той посочва приятеля си – свещеника Йозеф Мор. Тогава става известна и куриозната история на създаването на знаменитата песен.
Църквата “Свети Николай” в Оберндорф, в която се изпълнява “Тиха нощ…”
На 23 декекмври 1818 г. помощник викарият на църквата “Свети Николай” в Оберндорф край Залцбург Йозеф Мор с ужас установява, че мишки са прегризали меха на органа. Какво да направи? Не може коледна меса без орган! Идва му спасителна мисъл – трябва тържествена песен! Хорал! На лист хартия той набързо нахвърлил няколко четиристишия и се втурнал презглава в съседното село, където живеел учителят и органист Грубер.
След доста дълго убеждаване музикантът се съгласил да помогне на приятеля си и написва към стиховете мелодия. На 24 декември 1818 г. под сводовете на църквата „Свети Николай“ за първи път е изпълнена „Тиха нощ, свята нощ …“ От този ден песента започва своето триумфално шествие първо в Австрия, а след това и в съседна Германия. На Грубер му провървява – макар и със закъснение от три и половина десетилетия, славата все пак идва при него. Остатъка от дните си той преживява в заслужена почит. Но авторът на стиховете Мор не дочаква известността: през 1848 г. той умира на 56 години.
Въпреки това, паметта на двамата автори живее и до днес. Песента е преведена на повече от 300 езика и се пее по целия свят. В Оберндорф край Залцбург в църквата „Свети Николай“ и днес може да се види мемориална плоча с надпис: „Учителят Франц Грубер написа тук на 24 декември 1818 мелодия, а викарият Йозеф Мор съчини текста на песента „Тиха нощ, свята нощ… „
Челна снимка: В тихата и свята нощ се ражда Спасителят
AFISH.BG