Розетският камък е фрагмент от голям черен базалтов камък, намерен от френски войници на днешния ден, 15 юли, през 1799 година в пристанището на Розета, Египет. Съдържа кралски прокламации на три различни езика — народен, гръцки и йероглифи. Той е ключът към разчитането на предишни неразшифровани йероглифни знаци. Първият превод е направен от Жан-Франсоа Шамполион през 1822 година. Откриването и превеждането на Розетския камък са важни събития в историята, тъй като водят до тълкуването на много други ранни записи на древната египетска цивилизация. Фрагментът е дълъг 121 сантиметра и е широк повече от 60 сантиметра. Тежи около 770 килограма.
Ето и най-интересните факти, свързани с Розетския камък:
Целта на гравирането му е да се обяви царския указ на египетския фараон Птолемей V (204-180 г.пр.Хр.)
Йероглифната азбука се използва единствено за изписването на важна кралска или религиозна информация. Разбирали са я само 1% от древните египтяни.
“Народният” език е опростеният ежедневен език, използван от древните египтяни за водене на записки, сметки и писане на писма.
Гръцкият е езикът, който Птолемей използва по времето на правенето на гравюрите.
Според древния египетски закон, кралските укази са толкова важни, че трябва да бъдат изписани върху твърд камък на свещен, роден и гръцки език. Камъкът трябва да е поставен във всеки първи, втори и трети ранг храм точно до образа на фараона.
Какво пише на него? Гравюрата играе роля на PR – описани са многобройни хвалби в името на царя и подробни нови закони, които включват постъпления на пари, данъчна амнистия за дълговете към монархията, пускане на затворници от държавата, освобождаване от данъци за свещеници, провизии за военните и нов фестивал в чест на царя.
По-късно са открити други части от фрагмента в различни райони на Египет.
Птолемей е свален, а управлението на Египет минава в ръцете на римляните след смъртта на Клеопатра и Марк Антоний.
Египет се превръща в римска провинция и всички официални писания са написани на латиница — езика на римляните.
Много учени се опитват да дешифрират египетските йероглифи, но безуспешно. Йероглифното писмо е считано за серия от рисунки, които са мистериозни, енигматични и нечетливи.
Французите правят копия на гравюрите, но по-късно са победени от британците, които конфискуват камъка и го транспортират в Лондон. Остава там и до днес.
Жан-Франсоа Шамполион става първият човек, превел Розетския камък.
Той публикува своята работа през 1822 година, показвайки, че египетската система за писане е комбинация от фонетични символи и идеограми.
На снимката: Розетския камък, Британски музей
AFISH.BG