На днешния ден, 29 ноември, през 1922 година британският археолог и египтолог Хауърд Картър отваря гробницата на фараона Тутанкамон за посещения. Самата гробница е открита от него и от любителя археолог лорд Карнарвън, финансирал експедицията до Долината на царете в Египет на 4 ноември 1922 година.
Оказва се, че гробницата е единственото царско погребение, което е запазено почти в първоначалния си вид. Разбивана е от крадци само два пъти и то скоро след погребението на Тутанкамон. Картър и съдружникът му намират голямо количество бижута, скъпоценни предмети, различни скулптури и статуи, бурканчета и контейнери с благоуханни аромати, както и тежащия 110,4 кг. златен саркофаг на фараона.
Мумията на фараона вече не е скрита от погледа на света
Картър достига до погребалната камера, наречена още Златният чертог, на 16 февруари 1923 г. За първи път мумията на Тутанкамон е изложена без саркофаг в неговата гробница край Луксор на 4 ноември 2007 година, 85 години след откриването ѝ.
Съкровищата в гробницата са безброй
Днес гробницата е една от най-посещаваните паметници в Египет. Нуждата от ремонт наложи затварянето ѝ за период от пет години. По стените ѝса забелязани кафяви петна, чиято поява не може да бъде обяснена.
Гробницата на Тутанкамон
В Музея в Кайро са изложени и над 1700 предмета, намерени в гробницата на Тутанкамон. Много други с по-малка стойност се пазят в складовете. Две дълги зали и едно по-малко помещение са изпълнени с многобройните експонати. Безспорно най-ценният артефакт е позлатената погребална маска на Тутанкамон, инкрустирана със син лазурит.
AFISH.BG