Тв каналът ВВС поръча да бъдат екранизирани седем произведения на британската писателка Агата Кристи, съобщи сп. „Variety”. Те най-вероятно ще се появят под формата на минисериали. Премиерите им трябва да са през следващите четири години, уточнява изданието.
Първата книга, която ще получи екранна адаптация, е издаденият през 1958 г. роман „Изпитание за невинните”. Приживе Кристи признава, че това е едно от любимите й произведения. Останалите шест заглавия в новия проект на британската медия все още се уточняват. Засега е известно, че продуцентите обсъждат две по-ранни творби на Кристи – „Накрая идва смъртта” (1944) и „Азбучни убийства” (1939).
Повод за най-новата идея на ВВС е невероятният успех на тв адаптацията на романа „Десет малки негърчета”, който тв каналът пусна през миналия декември и събра огромна зрителска аудитория в Европа и САЩ. Това кара шефовете на британската телевизия да сключат договор с компанията, която държи правата за екранизация на произведенията на Кралицата на криминалните четива – „Agatha Christie Productions”, за още седем филма. Сценаристката Сара Фелпс, която през 2015-а работи по адаптацията на „Десет малки негърчета”, сега е наета и за следващите заглавия.
Освен седемте бъдещи теленовели, ВВС ще направи и екранизация по „Свидетел на обвинението и други разкази” (1948) в две части. Любопитно е, че по същия сборник от известно време работи и Бен Афлек. Холивудският актьор, режисьор и продуцент е решил да направи нова версия на филма, заснет през 50-те от Били Уайлдър с участието на Марлене Дитрих и Даяна Риг. Афлек изпълнява и главната роля.
„Начинът, по който Сара Фелпс интерпретира сюжетите на Агата Кристи, е съвсем нов, за по-съвременна публика. Смятаме, че така ще спечелим нови почитатели на писателката и нейните романи”, заявява директорът на ВВС Шарлот Мур.
Агата Кристи е най-значимият представител на класическата криминална литература. Нейният уникален талант надскача ограниченията за държава, расa, възраст. Тя издава 93 романа, 17 пиеси, както и 6 романтични новели, написани под псевдонима Мери Уестмакот, въпреки че страда от дисграфия – нарушение в процеса на писане. Творбите й са преведени на 103 езика.
AFISH.BG