Първи литературни опити прави от най-ранна детска възраст. От началото на 20-те години публикува в американски списания статии за живота в Китай.
Първият публикуван роман „Източен вятър, западен вятър“ през 1930 година претърпява три издания.
За втория си роман „Благодатна земя“ получава наградата „Пулицър“ през 1932 година. Темата отново е живота на хората в Китай и романа се отличава с простотата на стила, както и с това, че е написан в традицията на китайското народно творчество. Това е причината този роман да бъде наречен „притча за човешкия живот“.
След успеха с „Благодатна земя“ следват продълженията „Синове“ (Sons) – 1932 година и „Синът на Тигъра” през 1935 година. Тази трилогия е публикувана през 1935 година като „Земна къща“.
За 40 години професионална кариера с изключителен талант създава 80 творби, изгражда живи образи със стремеж към човешко разбирателство, като преодоляват расовите различия и граници.
Автор е на биографии на родителите си – „Войнственият ангел“и „Заточеникът”, издадени през 1936 година, автобиография, радиопиеси, книги за деца и на преводи от китайска класическа проза „Всички хора са братя” – 1933 година.
С Дж. Ф. Кенеди
През 1938 година е удостоена с Нобелова награда за литература за „богато и вярно описание на селския живот в Китай и за биографичните ѝ шедьоври“.
Пърл Бък е член на Американската академия за изкуство и литература.
AFISH.BG предлага на своите читатели итати от произведенията на Пърл Бък:
„Истината е винаги вълнуваща. Казвайте я тогава. Светът би бил тъп без нея.”
„Когато добрите хора в една страна спрат своята бдителност и борбеност, тогава злите хора надделяват.”
„Когато хората унищожат старите богове, те намират нови, които да заемат техните места.”
„По-добре хората да бъдат гладни и свободни, отколкото сити и с окови”
„…Много отдавна беше разбрала, че престорената отстъпчивост е винаги по-силна от явната съпротива, а бързото признаване на грешката е вече доказателство за неоспоримата правдивост в останалите действия.“
„Никой, който винаги е бил свободен, не може да разбере ужасната и очарователна надежда за свобода на тези, които не са свободни.”
„Не можеш да принудиш себе си да чувстваш нещо, което не чувстваш, но можеш да постъпиш правилно въпреки чувствата си.”
„Не се осланям на настроения. Нищо не можеш да постигнеш така. Умът трябва да знае, кога да се захване за работа.”
„За да разбереш днес, трябва да търсиш във вчерашния ден.”
„Този, който се опитва да живее сам, няма да успее като човешко същество. Неговото сърце вехне, ако не може да сподели с друго сърце. Умът му се свива, ако чува само ехото на собствените си мисли и не намира друго вдъхновение.”
„Да намериш наслада в работата означава да откриеш извора на младостта.”
„Добрият брак е този, който позволява промяна и развитие на индивидуалностите, както и на начина, по който те изразяват своята любов.”
„Всичко е възможно, докато не се окаже невъзможно. Дори невъзможното е невъзможно само засега.”
„Гладът прави крадец от всеки човек.”
„Животът без идеализъм е празен. Ние или се надяваме, или умираме от глад.”
С Катрин Хепбърн
AFISH.BG