Бенджамин Дейвид Гуудман e роден на 30.05.1909 г в Чикаго в семейство на белоруски емигранти. Първото му докосване до кларинета се случва на 10 годишна възраст при професора от чикагската консерватория Франз Шьопе, който е бил един от най-добрите преподаватели по класическа музика в Чикаго по онова време. По същото време той бива запленен от печелещата популярност джаз музика и напредва много бързо в развитието си като джаз музикант.
Едва на 16 годишна възраст се присъединява към групата на Бен Полак. Свири с него през следващите четири години. Със същия този оркестър прави и първите си студийни записи през октомври 1929 г. Записва и самостоятелно в Ню Йорк, където вече се е преместил заедно с оркестъра. Напуска Полак и става музикант на свободна практика в Ню Йорк. Докато работи като сайдмен натрупва ценен опит и израства като професионалист.
Освен качествата му на музикант, за изключителната му популярност по онова време, голяма заслуга имат рекламaта и усилията на бизнесмените да популяризират бял музикант в този стил, сред многото чернокожи джазмени. Расовите предразсъдъци на хората с влияние са повлияли положително на кариерата му. Разбира се той самия няма вина за обстоятелствата. Факта, че включва в състава си двама чернокожи и пренебрегва расовата бариера в музикалната професия, която продължава да съществува, красноречиво говори, че у него отсъстват расови предразсъдъци.
За световната популярност на неговия състав допринася и факта, че отначало свирят и правят джаз аранжименти на известни съвременни (по-онова време) поп мелодии – т.нар. Sweet Swing. С това успява да привлече вниманието на бялата публика към джаз музиката, което в последствие се оказва важен момент в развитието й.
Историята на оркестъра на Бену Гудмън е илюстрация на успеха. Участия, концерти, радио предавания в най-слушаното време, записи в студио, огромна дискография зад гърба си.
През март 1944 г. Гудман разпуска оркестъра си. През септември се появява във филма “Sweet and Low-Down” и свири в един квинтет в бродуейския спектакъл “Seven Lively Arts”. Концерта му в Русия през 1962 г. ражда албума „Benny Goodman in Moscow”, а през 1978 г. се завръща триумфално на сцената на „Карнеги хол”, 40 години след първия си гастрол на нея.
AFISH.BG