Има един доста сексиски виц, но го споделяме с известна ирония заради днешния ден – петък, 13-и: „Едно момченце пита баща си: „Татко, що е то петък, 13-и?” Бащата се замислил, потърсил приемлив отговор на този екзистенциален въпрос, за да го радбере невръстното му дете, и ето какво сътворил: „Ами, сине, какво да ти кажа… това е, когато разни вещици, кикимори и русалки се събират и заедно пият, пеят, веселят се, танцуват.” Детето явно било доста по-находчиво и проявило завидна логическа мисъл: „Аха… значи, тате, петък, 13-и, е като 8 март!”
Добре, посмяхте се, но той, случаят с петък, 13-и, изобщо не е за смях. Няма никакво значение за колко суеверен се смятате – стрелата на съмнението винаги се забива в съзнанието, даже да не искате да си признаете. Просто човешката психика така е устроена – да се бои от явни и необясними неща. Доказателствата са около нас, в миналото и в днеши дни – щом в медиите на всеки петък, 13-и, вали дъжд от публикации по темата, значи сме прави.
Нашият принос, къде на шега, къде съвсем сероизно, не е само вицът по-горе. Ето какво правели някои известни личности или какво продължават да правят някои народи, когато календарът показва петък, 13-и:
Йохан Волфганг Гьоте изобщо не излизал от къщи и прекарвал целия ден в леглото.
Подобно било и поведението на австрийския композитор Арнолд Шьонберг. Хора от близкия му кръг споделяли, че той бил толкова болезнено суеверен, че в петъчния ден на 13 юли 1951 г. лежал под одеялото и треперел от страх. И… 15 минути преди полунощ предал Богу дух, изричайки последната си дума: Хармония!”
Политикът Бисмарк в такива дни не си позволявал дори секунда мисъл за родната си Германия. От петък, 13-и, се страхували също кралица Елизабет I и петролният магнат Пол Гети. А Наполеон се въздържал от всякакви военни действия на този ден.
Английските моряци не излизат в открито море. Може би в знак на нечий протест срещу суеверието, през XVIII век във Великобритания бил построен кораб, който нарекли „Петък” и го пуснали да плава именно в петъчен ден. Резултатът? Корабът с целия си екипаж изчезнал безследно.
Не само моряците, а и лекарите в Англия са фаталисти. Те смятат, че ако се направи операция в този ден, тя няма да е успешна.
А американците? Те бият всички останали по паническия си страх от числото 13. Във високите сгради в САЩ липсва 13-и етаж, авиокомпаниите не извършват полети с №13, а ако някой иска да си купи евтина къща или апартамент, може да избере именно сграда с този номер. На петък, 13-и, американците не предприемат нищо важно в живота си. Вероятно целият този страх е продиктуван от обратната страна на долара, на която се вижда 13-етажна пирамида. Орелът вдясно държи в едния си крак връзка от 13 стрели, а в другия – лаврова клонка с 13 листа. Над главата на орела се виждат също 13 звезди… Всъщност всички тези „13” имат чисто историческа подплънка: 13-те звезди олицетворяват 13-те бивши британски колонии, от които започва създаването на Съединените щати. В началото на ХХ век в Америка дори бил създаден „Клуб на тринадесетте”, който бил призван да се бори със суеверията.
Как е във Франция? Ако около на масата са се събрали 13 човека, към тях задължително се „присъединява” допълнителен гост – кукла, манекен и т.н.
У нас е ясно – както винаги, българите са разделени на две: треперещи от страх, които неуморно чукат на дърво, плюят си в пазвата, дърпат си ушите, въртят се три пъти и плюят през рамо, ако срещнат черна котка на улицата, и… шегобийци, които умират от удоволствие да си правят шеги на гърба на страхуващите се от петък, 13-и. Само че и смелчаците в общия суереверен хор, тайничко си потреперват с някоя и друга разяждаща ги мисълчица „ами, ако…”
Има и цяла група от народи, които се радват на всеки петък, 13-и, в календара. Коренното население в Централна и Южна Америка вярва, че тази дата им носи щастие; в Италия, Португалия и Испания също вярват в късметлийската сила на този ден; а премъдрите китайци отбелязват в своята „Книга на промените” числото 13 като истински щастливо.
AFISH.BG