Патриархът от парка “Заимов”! Така е наречен Павел Писарев от верния си приятел Димитър Генчев в едно есе по повод излязлата през 2011 година мемоарна книга “Такива ги запомних”.
Павел Писарев наистина може да бъде наречен патриарх и то не само на парка „Заимов“, където обича да се разхожда. През годините Писарев научи цяло поколение как може да се прави качествена журналистика, как да ценим достиженията в културата, как да гледаме по аналитичен начин на обществения живот.
Павел Писарев е роден на 19 октомври 1934 г. в София. Бил е журналист във в. „Работническо дело”, кореспондент на вестника в Париж. Публицист, два пъти директор на Българска национална телевизия 1970-1971 г. и 1990 г. Генерален директор на Българска кинематография 1971-1977 г. Заместник и първи заместник-министър на културата 1971-1983 г. Обществен и политически деец на БСП от 1953 г. до днес. Активен деятел на културното сътрудничество с европейските страни. Ст.н.с., доктор на социологическите науки.
Ето какво пише за него Димитър Генчев:
„Писарев не се лъже лесно. Той е обходил Европа, живял е на Запад и като българо-германски франкофон се чувства гражданин на света. Поради което знае със сигурност:
- Никаква финансова, икономическа и политическа криза в момента няма. Това си е обикновен капитализъм, свободно придвижване на капитали от бедните към богатите. Бедните стават още по-бедни, богатите стават все по-богати.
- България не е обречена страна: тя винаги е стигала до поредното си национално и социално освобождение. За съжаление ние няма да присъстваме на празника.
- Прогресът се ражда от борбата между лявото и дясното. Но не трябва да забравяме най-важното: В България всички сме българи, дори когато сме турци и цигани.
- Надписът “Съединението прави силата” над парламента е верен – “Българи от цял свят – обединявайте се”.
Още много неща ни е казал и ще ни каже Павел Писарев. Въпросът е, че политическата класа не чете. Иначе днес държавник № 1 щеше да му връчи най-високия български орден.“
Честити 86 години на Павел Писарев!
AFISH.BG