Носител е на Ордена на Белия орел, най-високото отличие за заслуги на Полша. Книгите му са преведени на 41 езика и са продадени в над 27 милиона екземпляра. Най-известното му произведение вероятно е романът „Соларис”, издаден през 1961 г., който е екранизиран в киното общо три пъти, книгите му за приключенията на звездния пилот Пиркс са настолни за всеки любител на научната фантастика.
През 1976 г. Теодор Стърджън заявява, че Лем е най-четеният писател фантаст в света.
Произведенията на Лем засягат различни философски теми: размишления върху технологиите, естеството на интелекта, пречките в общуването и взаимното разбиране, безнадеждността в ограниченията на човешката природа и мястото на човечеството във Вселената. Някои от тези произведения са под формата на фантастика, но други имат облика на есета и философски книги. Преводите на чужди езици са затруднени от пасажите с комплексно словообразуване, включените стихове на извънземни и роботи и използваните каламбури. По тази причина често съществуват няколко различни версии на преводите.
Джордж Клуни в “Соларис”
Житейската философия на Станислав Лем се разкрива във всяка негова мисъл, претворена в писано слово:
Ако адът съществува, той безусловно е компютризиран.
Ако, каквото и да е, от атома до метеорита, може да бъде използвано като оръжие, то и така ще бъде използвано, като оръжие.
Бъдещето винаги изглежда по иначе, отколкото можем да си го представим.
Докато не започнах да ползвам Интернет, не знаех, че по света има толкова идиоти.
Не се оплаквай, никога не се оплаквай, че си можел да направиш нещо в живота си, но не си го направил. Не си го направил, защото не си можел.
Поетът е човек, който умее да бъде нещастен по красив начин.
На върха можеш да се изкачиш, но всички пътища от върха водят надолу!
Глупостта е движещата сила на историята.
Доброто и злото са асиметрични величини. Доброто не се позовава на злото, за да потвърди своята правота, а злото винаги изтъква за оправдание едно или друго добро.
За да научиш нещо, трябва вече да знаеш нещо.
Колкото е по-пълно унищожението, толкова по-секретно се охранява.
Масовата култура е обезболяващо средство — аналгетик, а не наркотик.
Нито една религия не може да направи нещо за човечеството, защото тя не знание основано на опита. Разбира се, тя намалява «болезнеността от битието» за индивидите, а мимоходом увеличава сбора от нещастия, измъчващи всеки, именно поради своята безпомощност и бездействие спрямо масовите проблеми. Така че не трябва да я защитаваме, като полезно средство дори и от прагматична гледна точка, защото това средство е лошо и безпомощно пред проблемите на човечеството.
Когато дадеш на кучето салам, палейки лампа, след известно време кучето ще започне да отделя слюнка само при вида на лампата. А когато на човек показваш мастилени драсканици на хартия, след известно време ще каже, че това е модел на безкрайността на всемира. Всичко това е философия на мозъка, дресура, всичко повече.
Великите творби се появяват не благодарение на лудостта, а въпреки нея.
В изкуството нещо може да е направено добре или зле, нищо повече.
Ако хората бяха правили само това, което им е изглеждало възможно, до днес щяха да стоят в пещерите.
Идеята за инвазията на отвъдзвездните е проекция на агресивните черти на хищното, грубо издялано маймуночовечество.
В края на краищата всеки от нас е някакъв проект за център на света, само че невинаги добре изпълнен.
Пътят към звездите минава през многогодишен престой в затворено помещение. Астронавтиката намирисва на затвор.
Светът трябва да се променя, иначе той неконтролируемо ще промени нас.
Съвременната цивилизация е обмен в името на удобството.
Атеист съм по морални съображения. Смятам, че творецът се познава по неговата творба. Според моето впечатление светът е толкова злополучно конструиран, че предпочитам да вярвам, че никой не го е сътворил!
Станислав Лем
AFISH.BG