Първа дама на САЩ за повече от четири мандата (1933 до 1945 г.), писател, публицист и правозащитник. Такава е съпругата на 32-ия американски президент Франклин Делано Рузвелт и племенница на 26-ия президент на САЩ Теодор Рузвелт – Елинор. Тя е родена на днешния ден преди 132 години в Ню Йорк.
Тази забележителна дама остава в историята не просто като президентска съпруга, а като общественик с милиони почитатели по света. Тя оглавява Комисията по правата на човека в ООН и Комисията за правата на жените в САЩ. Има сериозен принос в изработването на Всеобщата декларация за правата на човека. Президентът Труман я нарича “Първата Дама на Света”. Тя е самостоятелна и независима и използва средствата за масова информация, за да запознае обществеността с широкообхватната си дейност. Елинор Рузвелт списва журналистическа колона, която затвърждава нейната популярност, авторитет и уважение от страна на американските политици.
През 1939 г. първата дама дори изпреварва по популярност мъжа си – одобряват я 67 % от американците. В периода 1933 – 45 г. г-жа Рузвелт участва в 5900 мероприятия, изнася огромен брой лекции и доклади, има над 1400 обръщения. След 1942 г. обикаля териториите на юг от Тихия океан, среща се на фронта с войниците и пренася писмата до близките им. Заради огромното й влияние мнозина смятат, че самата тя трябва да се кандидатира за президент.
Личният й живот е изпълнен с любопитни и дори скандални факти. Тя ражда една дъщеря и петима синове на Франклин Делано Рузвелт. „Аз постоянно бях или бременна, или родилка”, пише тя в биографията си. Публична тайна са изневерите в семейство Рузвелт. Не само Франклин, но и Елинор е имала странични интимни партньори. Оказва се, че цели 13 години тя е поддържала връзка с журналистката и репортерка на „Асошиейтед прес” Лорена Хикок. През 1933 г. Лорена дори се нанася в Белия дом заедно с президентската двойка и прекарва там 4 години. Тава не накърнява публичния образ на Елинор Рузвелт нито по времето на . Тя е сред първите десет в списъка на “Галъп” за “Най-широко почитаните хора на 20-ти век”.
Представяме ви избрани цитати от Елинор Рузвелт:
„Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората.“
„Прави това, което ти се иска. Защото при всички случаи ще те критикуват. Ще те ругаят, и ако си го направил, и защото не си го направил.“
„Никога не позволявай на човек да ти кажа „не“, ако той не притежава силата да каже “да”.“
„По-добре е да запалиш свещ, отколкото да проклинаш тъмнината.“
„Даряването с любов е само по себе си образование.“
„Единственото предимство на това да не си добра домакиня е, че гостите ти са доволни и чувстват, че са по-добри от теб.“
„Може би природата е най-добрата гаранция за безсмъртие.“
„Приятелството със себе си е най-важно, защото, ако не можеш да си приятел със себе си, не можеш да си с никой друг на света.“
“Никой не може да те унижи без твое позволение.”
„Щастието не цел, а страничен продукт.“
“Никога нищо не е постигано от човек, който заявява: „Не може да бъде направено“.
„Всеки ден прави по нещо, от което те е страх.“
„Човек трупа сила, смелост и увереност от всяко преживяване, в което спира, за да погледне страха в лицето. Можеш да си кажеш: „Преживях този ужас. Мога да понеса и следващото, което дойде.” Трябва да правиш това, което мислиш, че не можеш.“
Снимка: huffingtonpost
AFISH.BG