Има хиляди начини да отпразнувате 8 декември. Но за съжаление, повечето избират възможно най-скучният и най-тривиалният. Запиват се в някоя чалга кръчма, след което го удрят на гюбеци. Нашмъркват се и на сутринта, пък и на следващата, са гроги. За да е по-скъпо това удоволствие, декорът на купона е в някой елитен курорт – Боровец, Пампорово, на морето. Дискотеки, ресторанти, хотели, всичко е претъпкано – веселби до бога. Студентите празнуват. А знаят ли какво? И днешните, и вчерашните, и бъдещите студенти може би не са наясно, че студентският празник се отбелязва на 8 декември единствено в България. Надали това ги занимава, при положение, че се отдават на тези бурни няколкодневни купони. За първи път в България празникът се чества през 1903 г. от Висшето училище, днес Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
Така изглежда университетът при неговия строеж
Фото: Стара София
На 30 ноември 1902 г. с решение на Академичния съвет се определя денят да се отбелязва на 8 декември (25 ноември по стар стил), в Деня на Св. Седмочисленици, сред които е Климент Охридски. След 9 септември 1944 г. комунистическият режим в България налага 17 ноември да се отбелязва като Международен ден на студентската солидарност. Датата 8 декември е възстановена през 1962 г., когато студенти от ВИТИЗ, днешният НАТФИЗ и Художествената академия решават да се повеселят бурно. Подпийнали и прегрели, бутат голямо ремарке с декори из централните улици на София, което вкарват в пълното с вода езеро „Ариана“. Естествено, веднага след това се разбягват. Имали ли сте работа с вчерашната милиция? А тя, абсолютно учудващо, не реагира. Това дава знак за атака. Заражда се традицията буйни студенти на този ден да хулиганстват по улиците след празненствата. Но това е за кратко. На 8 декември 1980 година бе убит Джон Ленън. Което съвпадна с нашия празник. Студентите го направиха празник-обвинение. Своеобразен протест срещу властта на Тодор Живков и съветския ботуш у нас.
Стената на Джон Ленън
На стената на стария нотариат, до паметника на патриарх Евтимий в София на този ден горяха свещи, млади момчета и момичета се извървяха като на поклонение на това място. Едва на 28 октомври 1994 г. Съветът на ректорите на висшите училища обявява 8 декември за не учебен ден и празник на българските студенти. А сега малко история. Хем я знаем, хем сме я позабравили. Международният ден на студентската общност се провежда всяка година на 17 ноември. Първоначално денят бележи щурмуването на университета в Прага от нацистка Германия на 17 ноември 1939 г. Нахлуването в чешкия университет е предизвикано от демонстрации срещу убийството на Ян Оплетал и окупацията на Чехословакия, както и убийството на 9 студентски лидери, над 1200 студенти, изпратени в концентрационни лагери, и затварянето на всички чешки университети и колежи. На 17 ноември 1973 г. Атинският политехнически университет стига до кулминация в бунта срещу Гръцката военна хунта. С борбата си срещу наложената диктатура в страната студентите стават мъченици и предвестници на премахването на диктаторския режим. Хунтата взема мерки да смаже бунта, който се радва на всенародна подкрепа, с тежки репресии и нахлуване през портите на университета с танк. Тя разгонва студентите и арестува водачите. Събитията от 17 ноември завършват с множество убити и ранени. Така 17 ноември остава в историята като Международен ден на студентската солидарност.
Наздраве за празника
Денят се чества като празник на мултикултурализма, разнообразието и сътрудничеството между студентите по цял свят. Въпреки че първоначално е отбелязван като ден за възпоменание на загиналите студенти, по-късно прераства в повод университетите да се похвалят с масите си международни студенти и доброто, което те правят за местните общности. Денят за първи път е отбелязан в Лондон от Международния студентски съвет със съгласието на Международния съюз на студентите, който е притиснат от Националните съюзи на студентите в Европа и други групи да направи деня официално признат за Обединените нации. Днес редица университети отбелязват този ден на друга дата като неполитически празник на културното многообразие на своите международни студенти.
А сега един кратък списък и с други хубави неща, които можете да направите на този ден. И пак да се забавлявате!
Качете се в планината. Тя зарежда. Време е за ски, а след това за вино!
Отидете на театър. Афишът е пълен с предложения! И после пак на вино!
Или на концерт – този на „Планета” отмина, сега е ред на други. Сега опитайте шампанско!
Купете си книга! Дори да е само в чест на празника! Тук си заслужава да изпиете чаша уиски!
Приятелите ви ще се радват да ви видят, дори да не е на бутилка текила.
И най-важното – не забравяйте, че всички ние сме студенти завинаги. Защото цял живот учим.
Челна снимка: Ум, жизненост и красота – да живее студентството!
Люсиена Крумова
AFISH.BG