Много произведения на изкуството и архитектурни шедьоври са ни познати от детството. Но ако се изучи всеки детайл от тези творения, се откриват много загадъчни и малко известни подробности.
Апартамент на последния етаж на Айфеловата кула
Густав Айфел, създател на кулата, построил и обзавел апартамент за себе си на последния етаж. Той често го е използвал за почивка или е посрещал гости. Там той е имал дълъг разговор с Томас Едисон.
Апартаментът разполага с кухня, баня с тоалетна, две спални, хол и, разбира се, прекрасна гледка. В момента там е музей с восъчните фигури на Айфел и Едисон.
Скъсаната верига в краката на Статуята на свободата
Статуята на свободата е подарена на Америка от френски граждани в чест на 100-годишнината от революцията. Тя символизира свободата, демокрацията и премахването на робството. Именно за това в краката на статуята има разкъсана верига, която обикновено туристите не виждат.
Другата Мона Лиза
Добре известен е фактът, че много художници са правили копия и версии на “Мона Лиза”, но се оказва, че има и още един портрет на Мона Лиза рисуван, според учените, от да Винчи. При това, тази картина не е копие на изложената в Лувъра.
Интересното е, че втората картина има по-различна перспектива, която може да създаде 3D-ефект. Възможно е облеклото и пейзажът да са били нарисувани от друг художник, или дори от няколко. Според учените, това е по-ранна версия на Мона Лиза.
Капсулата на времето в планината Ръшмор
Архитектът на паметника Гутзон Борглум е искал да създаде в скалата Зала на Хрониките – тайна стая, където бъдещите поколения ще могат да намерят основни документи и информация за историята на САЩ. За да направи това, той издълбава в скалата зад главата на Ейбрахам Линкълн пещера. Но Борглум умира и работата не е завършена.
През 1998 г., повече от 50 години след смъртта му, копия на важни документи и мемоари на президентите са били запечатани в недовършената зала, която сега е като Капсула на времето.
Първоначалният вид на големия Сфинкс
Големият сфинкс е най-старата статуя в света. Той първоначално е бил покрит с ярка боя, която е запазена и до днес само фрагментарно, зад ухото. Също така, първоначално Сфинксът е имал нос и церемониална брада. Нейни фрагменти могат да се видят в Британския музей и музея в Кайро.
Съществуват предположения, че първоначално Сфинксът е имал глава на лъв, а човешката глава вместо нея е била изсечена много по-късно, което обяснява нарушените пропорции между гигантското тяло и малката глава.
Създаването на кулата в Пиза
Знаменитата Наклонена кула пази много тайни. Всеки знае за наклона на кулата. Но на никого не е известно кой точно е построил камбанарията за събора на град Пиза. Една от причините е фактът, че кулата е строена почти 200 години. Историците приемат, че постройката е била проектирана от Бонано Пизано, но по-вероятният архитект може да е Диотисалви, който е проектирал баптистерията, разположена в непосредствена близост с кулата и изпълнена в същия стил.
Лицето на “Даная” от Рембранд
Рембранд започва да рисува картината “Даная” две години след брака си със Саския ван Ейленбюрх. Художникът изобразява жена си в много от картините си и дълго време остава загадката защо приликата със Саския не е толкова очевидна, колкото в други негови картини от 1630 г., стилът напомня по-късни периоди от творчеството му.
Сравнително наскоро е намерен отговор на тази загадка. На рентгенови снимки приликата с жената на Рембранд е по-ясна. Оказва се, че картината е била преработена след смъртта на съпругата на художника, когато той се увлича от Геерт Диркс. Чертите на лицето на Даная в картината са променени така, че да съчетаят двете любими жени на художника.
Името на най-известната забележителност на Великобритания
Строго погледнато, името “Биг Бен” не се отнася за цялата кулата, а само до масивната камбана вътре в нея. Официалното име на камбанарията до септември 2012 г. беше “Часовниковата кула на Уестминстърския дворец”. Сега камбанарията официално е наречена “Elizabeth Tower” – „Кулата на Елизабет“.
Засега не е известно, в чест на кого камбаната е наречена Биг Бен. Една от теориите е, че е в чест на ръководителя на отливката на камбаната – огромен мъж с прякор “Големиятг Бен”. Втората теория се отнася до шампиона в тежка категория по бокс Бенджамин Каунт.
Цветът на моста “Голдън Гейт”
Мостът “Golden Gate” е един от най-фотографираните обекти в света. Построяването му дълго се съгласува с военноморските сили на САЩ. Когато най-накрая се получава съгласие, ВМС искат мостът да бъде боядисан в черно и жълто райе, така че да се вижда в мъглата. В крайна сметка архитектът на моста Ървинг Мороу успява да убеди военните да бъде оцветен в тъмно оранжево. Така мостът не само се вижда при всякакви условия, но е и красив.
Небето в картината “Викът”
Оригиналното име на легендарната картина на Едвард Мунк “Викът” е “Викът на природата.” В дневника си художникът пише:
“… Изведнъж небето стана кървавочервено, аз спрях с чувство за изтощение и се облегнах на оградата – гледах кръвта и огнените езици над синьо-черния фиорд и града …”
През 2003 г. група астрономи изказват предположение, че яркочервеният цвят на небето, така поразил художника, е бил причинен от изригването на вулкана Кракатау през 1883. Тогава в атмосферата е било изхвърлено огромно количество вулканична пепел, поради което в следващите няколко години по целия свят са били наблюдавани особено цветни, огнени залези.
Източник – Adme.ru
AFISH.BG