“Да ухажваш злато, може съвсем да не е меркантилно занимание. Находките от Варненския халколитен некропол, с най-старото обработено злато, често получават покана да гостуват по света, тъкмо заради своя знаков характер за развитието на цивилизацията. Към експонатите проявяват интерес както учени – специалисти, така и много широк кръг любознателна публика. За всеки чуждестранен музей е престиж да бъде, макар и за известно време, домакин на подобна гостуваща проява.” Думите са на гл. ас. Владимир Славчев пред БНР, а поводът е поредното гостуване на български старини в чужбина.
От 28 октомври 2016 г. до 28 април 2017 г. изложбата „Най-старото злато на човечеството“ ще бъде показана в музея на холандския град Дордрехт. Ще бъдат изложени 1836 предмета, обединени в 14 каталожни единици, от фонда на Варненския археологически музей.
Основният акцент на изложбата ще бъде знаменитият Варненски некропол (4600-4300 г. пр. Хр.). Освен накитите, сечивата и съдовете от него, с отделни експонати ще бъде представена и цялата каменно-медна епоха (V хил. пр. Хр.) на Варненския край – времето на разцвет на ранноземеделската общност, населявала североизточната част на Балканския полуостров. Изложбата ще разкаже за зараждането на обществените структури и най-древните механизми на властта, довели до появата на различни социални групи. Подготвен е и специален пътеводител, описващ този „златен век“, както и по-късната история на Варненския край.
Интересен е въпросът защо е избран тъкмо Дордрехт? Освен че е най-старият град в провинция Холандия, от 15 години той е побратимен с Варна. Изложбата е част от програмата с прояви, отбелязващи тази годишнина. В отговор на жеста, във Варненския археологически музей ще гостува изложба от Дордрехт, посветена на периода на най-голям разцвет на холандския град през ХІІІ-ХІV в. Така жителите на побратимените градове ще имат възможност да научат повече за историческото си развитие, за светоусещането, изкуството и занаятите на своите предци.
Източник: bnr.bg
AFISH.BG