На 30 септември от 18:30 часа,WWF и НДК отбелязват заедно деня на отговорност и грижа за гората – Петъкът на FSC.
По този повод фасадата на Националния дворец на културата ще бъде осветена в зелено, като сградата ще грейна точно в 19:00 часа на 30 септември.
През 2016 г. Петъкът на FSC (Forest Stewardship Council – Съвет за стопанисване на горите) се провежда за десета поредна година по света, а тази година у нас ще го подслони сградата на Националния дворец на културата, Полуетаж- Запад.
В НДК вече е разположена фотоизложбата на WWF, посветена на принципите за устойчиво стопанисване на горите. Акцент в събитието на 30 септември ще е благотворителният търг на избрани детски рисунки от конкурса на WWF и „Британика” на тема „Гората и нейните обитатели” и дегустацията на продукти от ферми в зони от Натура 2000 в Западна и Централна Стара планина. Гостите на събитието ще имат възможност да се включат и в традиционната викторина на WWF с награди.
Сертификацията по системата FSC се прилага в 80 държави на 5 континента. В България WWF я популяризира и подпомага прилагането йот 2002 г. насам. Днес сертифицираните гори в страната са над 850 000 ха или 21% от общата горска територия. Старите гори, върху чието съхраняване FSC поставя силен акцент, са 4% от горската територия и сертификацията е един от най-ефективните инструменти за опазването им. Знакът на FSC, който все по-често срещаме по етикетите на продуктите,е гаранция, че те са създадени с грижа за природата, за хората и за бизнеса.
„Горската сертификация по FSC е кауза, за която WWF-България работи, защото смята,че тя е надежден инструмент за защита на горите, който е в хармония с бизнеса и интересите на местните хора”, казва Нели Дончева, ръководител на програма „Гори“ във WWF. „Ако принципите за отговорно управление на горите се прилагат в тяхната пълнота и с добра воля, те гарантират запазването на природата, зачитането на правата на заинтересованите групи и стимулиране на икономиката“, добавя Дончева.
За контакти и повече информация:
Милена Иванова, комуникатор „Гори и защитени територии”, 0893 393 815
Александър Дунчев, ръководител програма „Гори“, 0885 511 022
Допълнителна информация:
Основана през 1961 г., международната природозащитна организация WWF [Ве-Ве-Еф] развива дейности в над 100 държави с помощта на 4000 служители и над 5 милиона доброволци. WWF работи за подобряване на състоянието на околната среда, за да може хората да живеят в хармония с природата. В България WWF се занимава със защитените територии и местообитанията от европейско значение в мрежата Натура 2000, горите и сладководните екосистеми, устойчивото развитие на селските райони, промените в климата.
AFISH.BG