Произлиза от бедно буржоазно семейство. От 1857 г. до 1863 г. следва в петербургската Академия на изкуствата (Академия художеств), в която протестира срещу академичното изкуство и става инициатор на „бунта на четиринадесетте“, който завършва с изключване от академията.
Иван Николаевич Крамской
Под влияние на идеите на руските демократи-революционери поддържа тезата за тежкия обществен дълг на художника. Става един от главните създатели и идеолози на Общество за пътуващи художествени изложби, чиито членове са познати като Передвижници.
“Портрет на Лев Толстой”
В периода 1863 – 1868 г. преподава в школа по рисуване на Дружеството за подкрепа на приложното изкуство. Създава галерия с портрети на известни руски учени и писатели.
“Портрет на непозната жена” (“Незнакомка”)
Вече втори век изкушените от изобразителното изкуство се възхищават на картините му, „Незнакомка” и „Христос в пустинята” са сред най-често срещаните репродукции, но за съжаление името на Крамской остава извън кръга на споменаваните непрекъснато майстори на четката. Всъщност изкуството е това – творбите ти да останат вечни.
“Иродиада”
“Портрет на Некрасов”
“Портрет на Павел Михайлович Третяков”
Остават, убедете се сами и все някй от вас ще се удари по главата – Боже, така ли се казва Художникът?! И ще го запомни. Така както го помни Вечността.
Картина на корицата: “Христос в пустинята”
AFISH.BG