30 години история за един фестивал означава много. Не само зрелост, а и доказана потентност, за да продължи да го има. Новогодишният музикален фестивал в НДК, създаден през 1986 г. от незабравимия маестро Емил Чакъров, е от малкото културни събития от предишната епоха, на които новото време не посегна.
От една страна, енергията на покойния вече диригент явно е толкова силна, че не може да бъде заличена. От друга, не можем да отречем, че традицията продължи през най-безпаричното и бездуховно последно десетилетие на ХХ век благодарение на усилията на екипа на тогавашния директор на НДК Христо Друмев. А третата причина да го има и днес Новогодишният музикален фестивал е екипът, събран миналата година от Мирослав Боршош – след три-четири сезона на пропадане, форумът постепенно си връща онова, за което навремето мечтаеше Емил Чакъров: музика, красива музика, истинска музика.
За втори път цигуларят Веско Пантелеев-Ешкенази е артистичен директор и отговаря за избора на събитията, артистите и изпълняваните от тях произведения. И както се пошегува вчера пред журналисти, „неговите” акценти в програмата са поне 15 български плюс два чуждестранни. Тоест всичко е акцент, всичко си заслужава да бъде чуто и видяно.
Вярваме му, разбира се, все пак дебютът му в тази роля миналата година беше обещаващ. Но да проверим.
Още първото събитие от откриващата вечер (30 ноември в зала 1 на НДК) привлича меломанското любопитство. Крачката е смела, защото „внедрява” в класиката… диджей. В концерта, озаглавен „БРАМС Remixed”, за пръв път у нас ще звучи „Кончерто гросо за виолончело, DJ и симфоничен оркестър” върху Четвърта симфония на именития представител на немския Романтизъм. Виолончелистът Бернхард Хеденборг (Австрия), белгийският DJ Grazzhoppa (европейски шампион) и Симфоничния оркестър на БНР с диригент Росен Гергов обаче ще съберат музиката на XIX с модерността на ХXI век.
Щом проектът вече е реализиран с успех във Виена, където класическата музика продължава да е на пиедестал, значи преживяването в София ще си струва. Специалната изненада тук ще бъдат три нечувани досега произведения. Те ще бъдат избрани от всички предложения, които в момента кандидатстват в конкурса „Ако Брамс беше се родил днес…” – всеки може да изпрати своята композиция, която според него класикът би написал в наши дни.
Още едно събитие е в категорията „за пръв път” – музикално риалити по време на фестивала в НДК. В „Дуелът – двубой за два рояла” със свои импровизации ще се надсвирват Тодор Петков и Ангел Николов. Като на истински дуел, двамата музиканти ще си имат секунданти и публиката ще избере победителя, едва след като чуе и техния глас. Водещ на шоуто (21 декември в Зала 3) ще бъде актьорът музикант Рашко Младенов. Идеята е на „Къща-музей Панчо Владигеров”, а организаторите вече работят и по подобен формат с Йълдъз Ибрахомова за следващата година.
Други виртуози на клавишите пък ще свирят заедно в „Концерт за четири рояла”. За пръв път на българска сцена ще посрещнем квартет „Гершуин”. Пианистите Андре Деспонд, Стефан Вирт, Миша Чанг и Бенджамин Енгъли ще изпълнят творби от Гершуин, Чайковски, Шуберт, Вагнер и др. на 18 декември в Зала 1.
Двама от най-именитите българи в музиката ще бъдат почетени със специални събития на тазгодишния Новогодишен музикален фестивал в НДК. Както „Афиш.бг” вече писа, на кръглите годишнини от реждението и сценичния дебют на оперния бас Никола Гюзелев е посветен цикъл от концерт, изложба и премиера на книга, финалът на който ще бъде с „Рицарят на операта” на 13 декември в Зала 1 с участието на изявени певци от Италия, България и Македония. А мултимедийният концерт-спектакъл „На Вили” е за джаз легендата Вили Казасян – специален подарък от „дъщерята за бащата”, в който заедно с Бигбенда на БНР на 8 декември на сцената ще бъдат Хилда Казасян, Орлин Горанов, Богдана Карадочева, Васил Петров и група „Стидио В” в оригиналния си състав.
Коледа и Нова година не са празник, ако ги няма децата – така е и в музиката. Затова новото събитие за тях по време на фестивала е балетният спектакъл „Снежанка и седемте джуджета” по приказката на Братя Грим. Хореографката Силвия Томова поставя спектакъла по музиката Александър Йосифов с ученици от балетните класове на Национално училище по изкуствата “Проф. Веселин Стоянов” – Русе, деца от „Vaya Dance Studio” и балетът на Русенската опера.
Ако сте свикнали с традиционните коледните концерти на Детския хор на БНР, не пропускайте „Зимна приказка” на 28 декември в Зала 6 – това ще е финалът на дългото европейско турне на гласовитите българчета. А ако предпочитате камерната музика, за вас са многобройните събития в програмата с творби на Барток, Дворжак, Сен-Санс и др. Проф. Жени Захариева ви кани на клавирен рецитал „Музиката – любовно послание”, а флейтистката Лидия Ошавкова – на пътешествие „Из новия свят… след Дворжак”. „Кварто Квартет” и групата на Лили Друмева ще срещнат класиката с фолклора, „Гласът на любовната виола” събира вокала на Албена Найденова и струните на Мариане Рьоне, а оперните солисти Мариана Цветкова и Алек Аведисян ще ви потопят в „Любов и носталгия”.
Финалът, разбира се, е на 1 януари 2017-а. Маестро Мартин Пантелеев ще дирижира Фестивалния симфоничен оркестър и солистите Людмил Ангелов (пиано), Мирослав Петков (тромпет) и Михаел Масонг (тромбон). Годината ще започне по нотите на Панчо Владигеров и Любомир Пипков, Стравински и Рахманинов, Гершуин и Бърнстаейн. Едно музикално околосветско пътешествие може да е добър знак.
На заглавната снимка – момент от Новогодишния музикален фестивал през 2015 г.
Виолета Цветкова, AFISH.BG