Титаничен е приносът на Дизи Гилеспи към джаза. Един от най-великите джаз тромпетисти на всички времена като с магическа пръчка кара всяка нота да звучи по неповторим начин. Той е роден на 21 октомври през 1917 година в Чероу, Южна Каролина и е основоположник на стила бибоп.
Несравнимо артистичен, той представя на публиката своята музика по достъпен и забавен начин и вярва, че тя ще спаси света. С издутите си бузи, пречупен тромпет (получил формата си случайно в началото на 50-те, когато един танцьор се спъва в инструмента) и искрящо остроумие, Дизи е истинска сензация. Като природно надарен хуморист той се изявява и като великолепен скат певец, а понякога на шега застава и зад латино перкусиите.
Съвместната му работа с Чарли Паркър ражда първите записи в стила боп, а впоследствие тези записи стават стандарти в джазовия стил. През цялата си 40 годишна кариера Гилеспи обикаля света, търси нови вдъхновения, експериментира и споделя възгледите си със следващото поколение музиканти.
Освен брилянтен музикант, Гилеспи е и блестящ хуморист. На снимката е гост на кукленото шоу “Мъпетите” през 1979 година. Източник:Muppet wiki
Джон Бъркс Гилеспи е бил най-малкото от девет деца в семейството. Започва да свири на тромпет на 12 годишна възраст. На 14 години получава стипендия и отива да учи в индустриално училище в Северна Каролина. Не успява да се дипломира и се мести във Филаделфия, където започва работа в оркестъра на Франки Феърфакс като тромпетист. В този период от живота си музикантът е много повлиян от тромпетиста Рой Елдридж. По ирония на съдбата след две години се мести в Ню Йорк и заема точно неговото място в оркестъра на Теди Хил. С него прави турне в Европа, както и първия си запис – версията на Хил на “King Porter Stomp”.
През 1939 г. се присъединява към оркестъра на Кеб Калоуей и се сближава Марио Бауза, който също е тромпетист и заедно обсъждат и откриват сходствата между африканската кубинска музика и северноамерикансия джаз. Този интерес на Гилести е ключов за формирането на уникалния му стил. Когато Калоуей му дава възможност да пише и аранжира за оркестъра, той прилага голяма част от идеите, възникнали от приятелството му с Бауза.
През 1940 г. се жени за Лорейн, която е вдовица и по времето, когато се запознават и пее в хор. С нея има дълъг и щастлив 53 годишен брак. За нея казват, че го е “държалa в правия път”.
Дизи Гилеспи със съпругата си Лорейн по време на ваканция. Снимка: Pinterest
1940 година е пометна за кариерата му, защото се запознава с Бърд (Чарли Паркър) и свирят заедно по джем сешъни из Ню Йоркските клубове. Заедно сформират квинтет, който жъне огромен успех, а съвместната им работа дава началото на бопа, превръща се в стандарт и вдъхновение за безброй музиканти и фенове на джаза. След като “модата” по бопа отминава Гилести започва да работи с биг бенд формата, където има по-голяма възможност да развива и изпробва идеите си. През 1947 г. последва съвета на Бауза и добавя кубински перкусионист към биг бенда. Така той полага основите на още един стил музика – латино джаза.
През 1957 г. Дизи приема предложението на конгресмена Адам Поуел да сформира оркестър с участници от различна раса, който да играе роля на културен посланик на САЩ. Резултатът са 3 албума и турне из Южна Америка, Европа, Близкия Изток и Африка. При повечето си пътувания Гилеспи свири с местни музиканти, трупа опит и вдъхновение и в последствие интегрира свежи идеи в работата си.
Гилеспи е един от най-известните представители на бахайската религия. През 1988 г. сформира последния си биг бенд, който носи името “The United Nation Orchestra” – името произлиза от философията на бахайската религия – единност на човечеството.
Умира на 6 януари 1993 г. и по негово желание е погребан според бахайския ритуал.
Посмъртната статуя на Гилеспи в родния му град. Снимка: South Carolina Jazz Festival
Кариерата на Дизи Гилеспи е обстойно документирана след 1945 г., предимно в каталозите на “Мюзикрафт”, “Дайъл и Ар Си Ей” през 40-те, “Върв” през 50-те, “Филипс и Лаймлайт” през 60-те и “Пабло” в по-късните години.
Източник на заглавната снимка: Al Jazeera America
AFISH.BG