Днес, 27 август, се навършват 145 години от рождението на американския писател Теодор Драйзер. Той е представител на натурализма. Творчеството на Драйзър често включва герои, които постигат успех, въпреки че действат против общоприетите норми. Известни негови книги, преведени на български език, са „Изкушенията на Кари Мийбър“, „Американска трагедия“, „Стоик“ и др.
Става популярен още с публикуването на дебютния му роман „Сестра Кери“. Теодор Драйзър влиза в американската литература шумно, скандално и дръзко. Критикува статуквото, шаблонното мислене и живот, става своеобразен летописец, като правдиво и честно отразява промяната в живота и мисленето на хората през 20-30-40-те години на ХХ век. Личният му живот предизвиква не по-малък интерес – има скандални връзки с млади момичета и дори с няколко едновременно. Вторият роман на младия Драйзер е „Джени Гархарт” – историята разказва за съблазнена от сенатор жена – тема, която в онези времена е била табу.
“Американска трагедия” е върхът не само в творчеството му, но и е един от най-знаковите романи на американската литература изобщо.
Писателят умира на 28 декември през 1971 г. В Холивуд.
Представяме ви избрани цитати от Драйзер:
„Хората като цяло придават прекалено много голямо значение на думите.“
„Изкуството е складираният мед за човешката душа.“
„Когато даваш любов, даваш всичко.“
„Най-безсмисленото нещо в този свят е всеки опит за точна дефиниция на характера. Всички индивидуалности са съвкупност от противоречия.“
„Животът е за силните. Няма милост за слабите – никаква.“
„Какво значение има човек да спечели целия свят, ако така губи душата си?“
„Една мисъл може да оцвети целия ни свят.“
„Вярвам в завладяващата сила на любовта. Не я разбирам, но вярвам, че тя е най-ароматният цвят в това трънливо съществуване.“
„За да притежаваме мъдрост, първо трябва да сме невежи.“
„Нека никой не подценява нуждата от жалост.“
„Нищо не е доказано, всичко е разрешено.“
На заглавна снимка – Лорънс Оливие и Дженифър Джоунс във филма „Кери“ (1952 г.) по романа на Дрейзър
AFISH.BG