Една от най-популярните руски групи е на 28 години. Идеята за създаването на формацията принадлежи на продуцента и композитора Игор Матвиенко, който работил по това време в популярното музикално студио “Рекорд”.
През 1988 г. в главата му се заражда идеята да създаде нова група, която да се различава от обичайната съветската естрада от късния период. В резултат на това е създадена музикална група, чието творчество е близко до национално-патриотичното направление, с елементи на фолклор, военна тематика, авторски песни и лирични произведения. Изпълнението на песните е вокално, в някои случаи с разгърнати хорови партии. Музикалният съпровод е симбиоза от популярна, фолк и рок музика.
За първите три години от съществуването си групата е дала около 1000 концерта, като е събрала за това време повече от 5 милиона души публика.
Ето някои интересни факти от историята на групата.
Ботуши и гимнастьорка
Николай Расторгуев е задължен на Алла Пугачова за сценичния си образ. Първата си слава „Любе“ получават след участието си в “Рождественски срещи” през 1989 г. Тогава Примадоната на руската естрада, обръщайки внимание на тематиката на песните на младата група, предлага да ги допълнят с външни елементи в стила на времето на Глеб Жеглов и Володя Шарапов – ботуши, гимнастьорки и други подобни. Идеята се оказала успешна, а съответните костюми дълго време остават разпознаваем детайл от концертите на “Любе”.
Фен на Бийтълс
В официалната дискографията на “Любе” понякога включват два “солови албума” на Николай Расторгуев – “Четири нощи в Москва” от 1996 г. и неговото по-късно издание “Birthday (With Love)”. Съдържанието на тези албуми е много различно от цялото творчество на групата, въпреки че те са били записани с помощта на останалите участници в групата. В тези албуми Расторгуев реализира голяма своя мечта – записва свои кавър версии на песни на легендарните “Бийтълс”. Забележително е, че песните са записани с минимални намеси в аранжировките, но звучат свежо и своеобразно.
Кой, ако не Расторгуев?
Както е известно, групата “Любе” е обмислен концептуален проект на Игор Матвиенко и именно той се занимавал с избора на членове на групата. Най-дълго време са били търсени фронтмен и вокалист. За тази позиция са разглеждали дори солиста на “Морален кодекс” Сергей Мазаев, но в крайна сметка безспорен лидер на групата става Николай Расторгуев. Значително по-късно, през 2005 г., Мазаев с Николай Фоменко все пак участва в записа на трека на групата – песента “Ясен сокол”.
Какво значи “Любе”?
Значението на името на групата за мнозина остава неясно. Според неговия автор – Николай Расторгуев – всеки е свободен да види в него смисъла, който намира за най-подходящ. Освен очевидния вариант на произхода от московските предградия Люберци, тази дума има и украинско значение – “всякакво”, което още веднъж потвърждава думите на Расторгуев.
Членовете на групата
Любопитното се е развила съдбата на някои от бившите членове на групата, които са свирили в нея в ранните години. Вторият барабанист на “Любе” Юрий Рипях през 1991 г. решава да се посвети на продуцентска дейност. Възможно е именно заради това решение да познаваме популярната певица Алена Свиридова, която той кани в столицата в началото на 90-те години. Горе-долу по същото време, когато и Рипях, в “Любе” свири басистът Александър Вайнберг. През 1992 г. той напуска групата, а сега се занимава с политика – член е на Съвета на Федерацията на Федералното събрание на РФ от законодателната власт на Нижегородска област.
Поканени артисти
За първи път всички основни музикални партии в студийните версии на песните са били изпълнени само от членовете на групата едва през 1996 г. – седем години след създаването й, за албума “Комбат”. Дотогава процесът на запис обърквал плътния концертен график на “Любе” и Игор Матвиенко е бил принуден в ред случаи да привлича студийни музиканти, докато групата е на турне.
Комбат
Лирическият герой на известната песен “Комбат” има реален прототип – бойният офицер-десантчик Александър Солуянов, който е участвал в боевете в Афганистан.
AFISH.BG