91 години от рождението на Димитър Казаков-Нерон
Димитър Казаков-Нерон (22.06.1933 – 16.01.1992) е роден във великотърновското село Царски извор. През 1965 г. завършва Художествената академия, специалност графика при проф. Ефтим Томов. От 1966 година участва в художествени изложби у нас и в чужбина. През 1967 г. получава наградата на СБХ за графика. Димитър Казаков е творец, който по своеобразен начин пресъздава жанрово-фолклорни мотиви. Работи с всички техники и с разнообразни материали.
Димитър Казаков-Нерон, „Химн“, 1979 г., СГХГ
Прави 15 самостоятелни изложби като най-успешната е през 1980 година. Следват десетки изложби в най-престижните галерии в Ню Йорк, Париж, Мадрид, Виена, Токио, Торонто, Атина, Базел, Люксембург.
Димитър Казаков-Нерон, „Приседнали на земята”, 1982 г., Художествена галерия Добрич
Творби на Нерон са притежание на националния фонд за съвременно изкуство в Лувъра, Париж, в музея “Пушкин”, Москва, в Императорската колекция Токио.
Димитър Казаков-Нерон, „На чешмата“, 1976 г., Национална галерия
Заедно с брат си Никола Казаков даряват на музея в Трявна над 500 свои творби – живопис, рисунки върху теракота и фаянс, дървена и каменна пластика.
“Ужасно обичам тайнствените неща, при тях има нещо като съединяването на цветовете, то е висшо блаженство.” Същото той открива и чрез езика на символите знаци.
“Когато се опитвам да мисля знаково, аз отивам към основните знаци на вселената, свързани с нейното движение, кръгът, кръстът, спиралата, розетата. Има знаци, с които хората се раждат, спомни си изкуството на маите и Великденските острови, там орнаментиката е най-силна… Орнаментът не се създава с рационална култура. Цивилизацията сега върви в обратна посока, цивилизацията постепенно разрушава културата, която й бе дадена в съвършенство. Най-висшата култура е при знаците и символите. Това са безмълвните думи на вселената. Живописта също се занимава с безмълвието” – споделя художникът за своето изкуство.
AFISH.BG