Няма нищо по-хубаво в света на изкуството от това да видиш публика, зажадняла за красивото и изящното в живота, за неща, които могат да й спестят поне за няколко часа телевизионната напаст от политиканстващи и обещаващи светли бъднини държавни мъже. Стара Загора като че ли няма проблем с недостиг на зрители, нито с желаещи да споделят изкуството както на местните арт любимци, така и на изпълнители от цялата страна.
Предчувствие за наближаващия сняг преди откриването на фестивала. Снимка: Виолета Цветкова
28 ноември, предстои откриването на 47-ия Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ). Отдавна не съм била тук и с изненада откривам колко красиво, чисто, озеленено и подредено е навсякъде. Не се спъвам в хлопащи тротоарни плочки, с каквито се боря всеки ден в иначе добър за живеене софийски квартал. Не пропадам в поредната дупка, не ми се налага да вървя по платното, защото на тротоара „дремят” коли… Хората са усмихнати, никой не ме гледа сърдито в магазините, нищо че просто си разглеждам, без да купувам. Очите ми се радват на добре поддържани стари и нови сгради, влизам се и застоявам в храма „Св. Николай”, минавам покрай градската галерия и театъра – в късния следобед не успявам да разгледам изложба, а за представление е рано. А и нали бързам към сградата на Старозагорската опера – красив стъклен дом, приютил през 2010-а трупата след дългогодишната й агония от пожара през 1991 г.
Дъждовна вечер с предчувствие за сняг е прегърнала града, но по алеите натам вървят изискано облечени меломани. Мнозина носят цветя. Някак приповдигнато е. В здрача успявам да зърна и консервираните археологически разкопки пред Операта, оформили също добре поддържан комплекс от минало и съвременност. В залата е пълно с хора. Всички стават на крака в памет на починалия преди дни почетен старозагорец проф. Александър Йосифов. Без протяжни слова ФОБИ е открит от директора на Старозагорската опера Огнян Драганов и зам.-кмета на Община Стара Загора Красимира Чахова, а след това всичко е в ръцете и палката на маестро Карло Донадио. Български и италиански артисти трябва да създадат магията на сцената с операта „Селска чест” от Пиетро Маскани и балета „Делвата” по музика на Алфредо Казела.
Олга Романко и Камен Чанев в сцена от “Селска чест”, постановка на Игнацио Окипинти
Две световноизвестни имена – сопраното Олга Романко и тенорът Камен Чанев, са във водещите партии на нещастно влюбената Сантуца и неверника Туридо. Ариите им са последвани от бурни овации. Публиката обаче не пести и уважението си към солистите на местната трупа Евдокия Здравкова-Хорозова (майка Лучия), Десислава Стефанова (Лола) и към дебютанта Валери Турманов (Алфио).
Красивата визия на целия спектакъл е създал сценографът Салваторе Русо, който от няколко сезона е редовен гост на старозагорската трупа. Също негови са декорите и костюмите за „Делвата” – танцова шега по новела на Пирандело с хореография на Флавио Бенати. Хореографката Силвия Томова е човекът, успял да утрои за отрицателно време балетния състав на трупата и да доведе докрай постановката.
Баритонът Валери Турманов дебютира като Алфио в “Селска чест”
До края на фестивала предстоят още много вечери на красивата музика и изящния танц. След снощното представление на „Любов и смърт в Мулен Руж”, постановка на Бойко Илиев и столичния Музикален театър „Стефан Македонски”, довечера предстои изявата на Пловдивската опера с „Хофманови разкази” под диригентството на Диан Чобанов. Вечерта на 1 декември е запазена за „Балетната вечер” на Русенската държавна опера, а на 2-ри предстои следващата премиера на домакините от Стара Загора – „Вълшебната флейта” от Моцарт, поставена от Денис Иванов с диригент Димитър Косев.
Отсега се говори за събота, 3 декември – паметна вечер за града, защото, както „Афиш.бг” вече писа, тогава на сцената ще бъде родената в Стара Загора Веселина Кацарова, мецосопран №1 в света. До края на фестивала се очакват изявата на хора при ансамбъл „Филип Кутев”, концертът, посветен на 80-годишнината от създаването на женския хор „Христина Морфова”, и вечерта с изпълнения на Академичния симфоничен оркестър под диригентството на Пламен Джуров.
Дългогодишната солистка на Старозагорската опера Евдокия Здравкова-Хорозова като майка Лучия в “Селска чест” от Маскани
Ако сте в Стара Загора и обичате класиката, не пропускайте „Лебедово езеро” върху лед, представен от балетисти от Санкт Петербург, както и спектакъла „Матрьошка”, създаден от фондацията на Дарина Такова по руски приказки и музика на Глинка, Рахманинов, Чайковски и др.
Варненската опера ще представи своята нова постановка на „Борис Годунов”, реж. Павел Герджиков, на 8 декември. А закриването на фестивала е на 10-и с гала концерта „Музиката на Европа и Балканите” под диригентството на маестро Ивайло Кринчев.
Едни казват, че София не е България. Други се заблуждават, че култура и изкуство се създава само в столицата. Ако попаднете тези дни в Стара Загора, може би за пореден път ще се убедите колко се лъжат и едните, и другите. При това не само когато става дума за музика. Разбира се, и балетните, и оперните постановки, представени на фестивала, имат накъде да растат. Но по-важното е, че не чух: „Ами като няма пари…” Иначе от дъжда и там се роди сняг, а от талантите – опера и балет за душата. Колко по-хубаво звучи от политиканстващите за светли бъднини…
На заглавната снимка: Сцена от балета “Делвата” по музика на Казела. Снимка: Георги Петков
Виолета Цветкова, AFISH.BG