Само трима български артисти представят свои творби в международната пътуваща изложба “Европейско изкуство на миловидността”, която се откри снощи в Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство.
Кокимото (Калоян Илиев) е известен с провокативните си изложби, които скандализират едновременно БПЦ, всяка власт, и даже политически коректните интелектуалци. За предаването “Хоризонт до обед” той сподели, че представя характерни за творчеството си типажи в общо 6 творби:
„Кокимото е метафора на състоянието ми. Аз се чувствам така – получовек-полукотка в полусвят. На моменти се чувствам доста извисен духовно, в другия ме завладяват животински страсти. В целия консуматорски рай аз си плувам съвсем спокойно и нямам никакви комплекси. Това, което ми остава, е да погледна саркастично, иронично на цялата ситуация“, споделя авторът.
Калоян Илиев-Кокимото
Кураторът Джанкарло Карпи уточнява:
„Изложбата потвърждава някои формални, морфологични, както и подлежащи на развитие процеси, касаещи обекти на изкуството и отношения, следващи естетиката CUTENESS (миловидност). „Тази естетическа категория комбинира стоков фетишизъм и деперсонализация на човека, а формалните константи на CUTE, както и собствения ѝ морфологичен вектор Kindchenschema („детска схема”) водят до извода, че това явление не принадлежи на една единствена културна традиция.
Експозицията потвърждава развитието на художествени тенденции, появили се както в европейското, така и в азиатското и северноамериканско изкуство: японския суперфлат и американския поп сюрреализъм. В исторически и художествен план последствията засягат европейска практика и естетика, отнасяща се към комерсиално-художественото, както и едно унифицирано отношение към капитализма, свързан с икономическа и културна глобализация. Изложбата с цялата си сложност и разнородност има за цел да подчертае присъствието на CUTE в Европа и поставя въпроса: дали и до каква степен CUTE е вторично на други утвърдени художествени тенденции, свързани с традицията и историята на европейската култура и специфичните културни традиции на всяка конкретна страна.”
Иложбата може да се види до края на месец октомври.
Източник: bnr.bg; Заглавна снимка – Кидо в малкия град, автор Кокимото, снимка Ирина Недева
AFISH.BG