Филмът „La La Land” е големият победител на 74-ата церемония за наградите „Златен глобус”, която приключи рано тази сутрин българско време в хотел „Бевърли хилс” в Лос Анджелис, САЩ. По традиция отличията се присъждат в началото на януари от Асоциацията на международната преса Холивуд.
„La La Land” (кадър от филма), тази ода за Лос Анджелис, е господарят на 74-ата церемония за наградите „Златен глобус” със своите рекордни седем статуетки, включително за най-добър филм (комедия/мюзикъл), най-добър режисьор и най-добър сценарий за Деймиън Шазел и актьорските превъплъщения на Райън Гослинг и Ема Стоун – пише „Variety” по повод току-що раздадените отличия в Бевърли хилс. – Историята за двамата млади влюбени беше фаворит със своите общо седем номинации и получи неочакван комерсиален успех и одобрение от критиката. В наши дни студиата не правят много мюзикли и „La La Land” се появи без протекциите на филм, базиран на познат сюжет от Бродуей. Това е оригинално произведение на изкуството!”
Режисьорът и сценарист на „La La Land” Деймиън Шазел
„La La Land” превърна в награди всички свои седем номинации за „Златен глобус”. Със статуетки се сдобиха още композиторът на музиката за филма Джъстин Хурвиц, както и колегите му Бендж Пасек и Джъстин Пол, автори на песента „City of Stars”.
Победителят в категорията за най-добър драматичен филм е „Лунна светлина” на режисьора Бари Джонсън, а актьорските награди „Златен глобус” при драмите спечелиха Кейси Афлек („Манчестър при морето”) и Изабел Юпер („Elle”). Френската лента „Elle”, режисирана от Пол Верховен, бе обявена за най-добър неанглоезичен филм на годината. Победител при пълнометражните анимации е „Zootopia”, а при тв сериалите – „Короната” и „Атланта”.
Изабел Юпер и Пол Верховен ликуват със своите статуетки “Златен глобус”
Актрисата Мерил Стрийп, която бе удостоена с почетната награда „Сесил Б. Демил” за изключителния си принос към световното кино, отправи гневни критики срещу новоизбрания американски президент Доналд Тръмп (вижте видеото по-долу). „Виждала съм много силни изяви, но тази дълбоко заседна в сърцето ми”, каза тя, цитирайки случая, в който Тръмп пародира външния вид на репортера от „New York Times” Серж Ковалески. „Не защото беше добра – продължи Стрийп. – Нищо добро нямаше в нея. Но беше ефектна и си свърши работата. Накара аудиторията, към която беше отправена, да се смее и да си покаже зъбите. В този момент човекът, които се бореше да седне на най-уважавания стол в нашата държава, пародира журналист с физическо увреждане, когото той превъзхождаше по привилегии, власт и сила.”
Стрийп (на снимката) разчувства залата и с останалата част от речта си: „Всички в тази зала принадлежим към най-хулените елементи на Америка днес: Холивуд, чужденците и пресата… В Холивуд е пълно с чужденци и ако той ги изгони, няма да има какво да гледате. Може би футбол и бойни изкуства, които не са на изкуствата”, коментира с пресипнал от вълнение глас Мерил Стрийп. Ударът й по Тръмп, без дори да назовава името му, продължи: „Неуважението кани неуважение, насилието подбужда насилие… Когато силните използват позицията си, за да тормозят, всички ние губим!” Легендарната актриса завърши речта си, като подчерта важността на Комитета за защита на журналистите и необходимостта да се защити истината: „Нака направим така, както моята приятелка, принцеса Лея, веднъж ми каза: вземете разбито си сърце и да го превърнете в изкуство.”
„Moonlight” e отличен за най-добра филмова драма
Ето и списъкът с наградите „Златен глобус 2017”:
Най-добра филмова драма – „Moonlight”
Най-добра кинокомедия/мюзикъл – „La La Land”
Най-добър режисьор – Деймиън Шазел – „La La Land”
Най-добър оригинален киносценарий – Деймиън Шазел – „La La Land”
Най-добър актьор във филмова драма – Кейси Афлек – „Manchester by the Sea”
Най-добра актриса във филмова драма – Изабел Юпер – „Elle”, Франция
Най-добър актьор в кинокомедия/мюзикъл – Райън Гослинг – „La La Land”
Най-добра актриса в кинокомедия/мюзикъл – Ема Стоун – „La La Land”
Най-добра поддържаща актриса във филмова драма – Вайола Дейвис – „Fences”
Най-добър поддържащ актьор във филмова драма – Арън Тейлър-Джонсън – „Nocturnal Animals”
Най-добъра оригинална музика – Джъстин Хурвиц – „La La Land”
Най-добра оригинална песен за игрален филм – „City of Stars” – „La La Land”
Най-добра пълнометражна анимация – „Zootopia”
Най-добър неанглоезичен филм – „Elle”, Франция
Най-добър комедиен сериал – „Атланта”
Най-добър драматичен сериал – „The Crown”
Най-добра актриса в тв сериал (мюзикъл или комедия) – Трейси Елис Рос, „Вlackish”
Най-добър актьор в в тв сериал (мюзикъл или комедия) – Доналд Глоувър, „Атланта”
Най-добра актриса в тв сериал (драма) – Клеър Фой, „The Crown”
Най-добър актьор в тв сериал (драма) – Били Боб Торнтън, „Голиат”
ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ ОТ ИСТОРИЯТА НА НАГРАДИТЕ:
– Най-ощетените продукции в историята на наградите „Златен глобус” са „Кой се страхува от Вирджиния Улф?” през 1967 г. и „Кръстникът 3” през 1991 г. И двата филма са с по седем номинации, но не получават нито една награда.
– Единствената лента, печелила отличията в петте основни категории – за най-добър филм, актьор, актриса, режисьор и сценарий, е „Полет над кукувиче гнездо” (1975).
– С най-много индивидуални номинации в историята на наградите „Златен глобус” – 30 на брой, е актрисата Мерил Стрийп.
– Най-младият носител на „Златен глобус” е Рики Шрьодер – на 9 години, през 1980 г., той печели награда за изгряваща звезда с ролята си във филма „Шампионът” на режисьора Франко Дзефирели.
– Най-възрастният носител на „Златен глобус” е актрисата Джесика Танди – тя е на 80 години, когато през 1990 г. е отличена с приза за най-добра женска роля в комедия или мюзикъл за изпълнението си в „Да возиш мис Дейзи”.
– Само три филма са печелили всички награди „Златен глобус”, за които са били номинирани – „Полет над кукувиче гнездо” (1975), „Доктор Живаго” (1965) и „Роди се звезда” (1954).
– Лентата „Дедпул” не само донесе на канадския актьор Райън Рейнолдс първа номинация за „Златен глобус”, но и стана първата игрална комиксова продукция, номинирана в категорията за най-добър филм.
– Между 1995 г., когато домакини на шоуто са Джон Ларокет и Джанин Търнър, и 2010 г., когато ролята е поверена на Рики Джървейс, наградите „Златен глобус” нямат водещ.
– Рекордьор по отличия, в това число и почетна награда, е Барбра Стрейзанд – девет статуетки.
– Само веднъж в историята на наградите „Златен глобус” три актриси са си поделяли приза за главна роля във филмова драма – Джоди Фостър за „Обвинената”, Шърли Маклейн за „Мадам Сузацка” и Сигорни Уивър за „Горили в мъглата”. Годината е 1989-а.
AFISH.BG