„Римската цивилизация в България” (издание на “ИВРАЙ) е новата книга на проф. Румен Теофилов Иванов, която бе представена в петък в СУ “Св. Климент Охридски”. В нея преподавателят археолог коментира и анализира живота и нравите в тракийските земи през римската епоха. Макар и в периферията на огромната империя и по-изостанали от другите провинции, те са в рамките на най-развитата цивилизация тогава. Сега, двадесет века по-късно, нещата са почти същите. Ние сме в граничната зона на Европейския съюз, на опашката по икономически ръст и развитие.
Целта на книгата е по-скоро да покаже какво е дала Римската империя на земите от двете страни на Балкана, отколкото какво им е отнела. Някои събития се разглеждат и по нов начин.
Проф. Румен Теофилов Иванов
Завладяването на всяка нова територия е свързано с навлизане на нова организация – войска, пътна система и присъединяването на тракийските земи към имперската данъчна система. Администрацията идва и прокарва своите наредби и закони, които са еднакви за всички територии на римския свят.
Римляните прокарват хиляди километри пътища, някои от които са „международни”. Един отрязък от Крайдунавския път (800 км – от река Тимок, през нашата страна, до делтата) е изграден за 60 години. Построени са 8 моста над Дунав, а временните са около 50. По интересен начин са се измервали сухопътните и морски мили, а и двупосочното движение не е било като нашето тук. На определено разстояние по пътищата е имало пътни знаци с текст, който давал ценна информация.
Тракийските земи са слабо урбанизирани. Изключение правят само гръцките полиси по нашето Черноморие. От началото на второто столетие започва изграждането на селища с множество и често огромни сгради с обществено, култово и частно предназначение. Римляните изграждат огромни терми. Често процедурите вътре са продължавали по цял ден. Отвън е имало магазини за храни и напитки, вътре зали и басейни с различни температури, просторен двор с легла и амфори вино. Често се водели важни разговори и в приятна дамска компания. Римляните ползвали и парното отопление, което е действало чрез система, която затопля пода и кухините в двойните стени.
Отделено е и място на живота в столицата Рим, той като много неща са непознати за читателите у нас. Разбира се, не може без любов и омраза, без брачни и извънбрачни връзки – както във Вечния град, така и на Балканите.
В книгата има фотографии, карти и схеми, които илюстрират този интересен и на места дори вълнуващ текст. Предназначена е не само за специалисти, но и за студенти и читатели с интереси в областта на археологията и историята.
AFISH.BG