Творчеството на значими български автори, получили шанса да работят и да се утвърдят извън пределите на родината, ще бъде представяно от днес в Националната галерия – Двореца. „Идеята е да се уплътни представата за действителния обхват на българската визуално-пластична култура и да се насочва вниманието към художници, които пребивават в чужбина не само в периода на своето обучение или специализация”, съобщиха от Министерството на културата.
Картините им ще можем да видим в експозиции под наслов „Български художници в чужбина”. Първата от тях е посветена на Борис Елисеев и Николай Дюлгеров. Различни по артистичен натюрел, те са обединени от връзката със самобитния културен облик на Кюстендил. Именно там двамата артисти получават своите първи творчески импулси на границата между второто и третото десетилетие на XX век.
Борис Елисеев, натюрморт
Борис Елисеев е възпитаник на Държавната художествена академия. Дипломира се през 1925 г. при проф. Никола Маринов и проф. Никола Ганушев. Значимо е присъствието му в изявите на тогавашното Дружество на новите художници. Там се утвърждава като автор със сериозни постижения в областта на портрета, натюрморта и пейзажа.
Николай Дюлгеров започва академичното си обучение в началото на 20-те години във Виена и Дрезден, а през 1923 г. се премества във Ваймар, следва в Баухаус. През 1926 г. завършва Висшата школа за архитектура при академия „Албертина” в Торино. Установява се в големия северноиталиански културен център и се включва активно в дейността на футуристите. Значимото присъствие на Николай Дюлгеров в художествения живот в Италия се свързва именно с втората вълна на това артистично течение. Българинът съчетава изявите си на живописец и архитект с търсения в областта на приложните изкуства.
Изложбата се осъществява в партньорство с Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора” в Кюстендил. Ще можете да я разгледате до 20 ноември.
На заглавната снимка – Николай Дюлгеров, “Табло 3” Снимки: Министерство на културата
AFISH.BG