Поредна интересна временна изложба може да се види от днес в Регионалния исторически музей – София (доскоро известен като Музей са история на София). Тя е озаглавена „Подаръкът” и ще бъде официално отворена за посетители в 18,00 часа в красивата сграда на пл. „Бански” 1 (бившата Централна баня).
В изложбата са събрани разнородни експонати от няколко епохи, но обединени от важен признак – актът на дарението. Предметите са от периода на Средновековието, Възраждането, Новата и Съвременната българска история. Голяма част от тях се показват за първи път.
Най-ранни са експонатите от Средновековието и Възраждането. Това са копие на Витошката грамота, издадена от цар Иван Шишман на Драгалевския манастир „Света Богородица Витошка”, ферманът от 1876 г., с който се разрешава строителството на християнски храм и др.
Книга с обков и украса в знак на почит към участвалите в Руско-турската война (1877–1878 г.).
Периодът след Освобождението на България (1878 г.) е представен с няколко експоната – книга с обков и украса в знак на почит към участвалите в Руско-турската война, модел на локомотив за сватбата на цар Борис III с Йоанна Савойска, инсигнии на властта за престолонаследника Симеон княз Търновски и др.
Любопитно за посетителите вероятно ще бъде да видят и предметите от най-ново време (след 1944 г.), тъй като са свързани с международните връзки на България на национално и местно ниво. Изложени са подаръци на Тодор Живков от различни делегации. В експозицията е и оригиналната летописна книга на Столична община, която се използва и в момента.
Оригиналната летописна книга на Столична община, която се използва и в днешни дни при посещения на официални гости.
Завършващият елемент в изложбата е форма на подарък, придобила популярност през последните години – красиво оформени ваучери на определена сума. През второто десетилетие на XXI век хората все по-често използват този жест, за да зарадват близки и познати за техния празник, предоставяйки им възможност сами да направят своя избор.
Изложбата ще остане отворена от 19 октомври 2016-а до 22 януари 2017 г. Тя се осъществява със съдействието на Столична община, Националния политехнически музей, Историческия музей в Правец и книжарници „Хеликон”.
На заглавната снимка – инсигнии на властта от министъра на народното просвещение д-р Н. П. Николаев и съпругата му Ана-Мария Николаева за престолонаследника Симеон княз Търновски. Автор на проекта – проф. В. Захариев. 1937 г. Снимки: Регионален исторически музей – София.
AFISH.BG