Думата „миловидност” (от английската „сuteness”) е ключът към естетиката на най-новата изложба в столичния Музей за съвременно изкуство, която ще се открие на 15 септември. Филиалът на Националната галерия, разположен в някогашните помещения на Софийския арсенал, този път се е доверил на италианския куратор Джанкарло Карпи и организираната от него пътуваща експозиция „European Cuteness Art” („Европейско миловидно изкуство”).
В продължение на няколко седмици ценителите ще могат да видят творби на съвременни артисти от Румъния, България, Испания, Финландия и Италия. Досега те са представени с успех в румънската зала „Констатин Бранкузи” (Дворецът на Парламента) и в Италианския културен институт в Букурещ, а през 2017 г. предстои да бъдат експонирани и в Италия.
Творба на румънката Лаура Ковачи
Според галеристите изложбата потвърждава някои формални, морфологични, както и подлежащи на развитие процеси, отнасящи се до обекти на изкуството и отношения, свързани с т.нар. естетика Cuteness. А кураторът Джанкарло Карпи обяснява по-подробно своята идея така:
„Тази естетическа категория комбинира стоков фетишизъм и деперсонализация на човека, а формалните константи на „Cute”, както и собствения й морфологичен вектор „Kindchenschema” („Детска схема”) водят до извода, че това явление не принадлежи на една единствена културна традиция. Експозицията потвърждава развитието на художествени тенденции, появили се както в европейското, така и в азиатското и северноамериканско изкуство: японския суперфлат и американския поп сюрреализъм.
В исторически и художествен план последствията засягат европейска практика и естетика, отнасяща се към комерсиално-художественото, както и едно унифицирано отношение към капитализма, свързан с икономическа и културна глобализация. Изложбата с цялата си сложност и разнородност има за цел да подчертае присъствието на „Cute” в Европа и поставя въпроса: дали и до каква степен „Cute” е вторично на други утвърдени художествени тенденции, свързани с традицията и историята на европейската култура и специфичните културни традиции на всяка конкретна страна.”
Творба на финландката Катя Тукианен
Впрочем нещата не изглеждат толкова сложни, колкото ги описва Карпи. Всеки посетител в залата може да намери своята истина за „миловидното” и „сладурското” в начина, по който повече от 20 европейски артисти пресъздават чрез образи своите мисли.
Зад експозицията „European Cuteness Art”стои сдружение „Студио Солиго” – една от най-важните италиански институции за култура, основана през 1969 г. и дала значителен принос за развитието на поп арта в Италия. Нейни партньори за събитието са „Art Yourself Gallery” (Букурещ), „Joana Grevers Foundation”, софийската галерия „Аросита” и „Lantana Editore” в Рим.
„European Cuteness Art” ще остане отворена до 30 октомври в изложбеното пространство на бул. „Черни връх” 2 в София.
На заглавната снимка: Калоян Илиев-Кокимото, „Детско наводнение” – една от българските творби, включени в „European Cuteness Art”
AFISH.BG