Експозиция със снимки от пещерата Магура ще бъде открита на 30 юни в Българския културен институт в Париж, съобщиха от Министерството на културата. Създадена под мотото „Пещерата Магурата – легенди от праисторията”, тя е част от Националния план за отбелязване на 60-годишнината от членството на България в ЮНЕСКО и е в подкрепа на номинацията на скалните рисунки, разкрити край Белоградчик, за включване в Списъка на световното наследство.
Целта на изложбата с фотографии на Цветан Четъшки е да популяризира стотиците безценни изображения в пещерата „Магура”. Красотата, сътворена от природата и допълнена от човешката ръка, прави от пещерата уникален обект. През 1960 г. той е обявен за природна забележителност, а през 1965 г. – за паметник на културата от национално значение. От 1984 г. пещерата и намиращите се вътре скални рисунки са включени в Индикативната листа за културното и природно наследство на България, уточняват от ведомството и допълват, че зам.-министър Бони Петрунова ще открие изложбата в Париж.
Шансовете на скалните рисунки от „Магурата” да попаднат в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО са големи. Миналата година у нас пристигнаха Хосе Антонио Лашерас Коручага, директор на Националния музей и на изследователския център „Алтамира” в Испания, неговият заместник г-жа Пилар Фатас Монфорте. Водещи експерти в тази сфера, те направиха специален доклад за състоянието на изображенията и за необходимите действия, които българската страна е добре да направи за включването им в Списъка.
Според испанските специалисти пещерата „Магура” има изключителна стойност, но е била незаслужено пренебрегвана от учените в областта на европейската праистория. Причината е най-вече в липсата на достатъчно научни публикации и каталог на художествените произведения, които да популяризират качествата на обекта. Надеждата е, че изложбата „Магурата – легенди от праисторията” в Париж ще промени това.
Пещерата се намира до село Рабиша, северозападно от Белоградчик. Разкритите там загадъчни скални рисунки са на повече от 7000 години и представят сакрални и ловни сцени. Те оформят уникална галерия в пещерата, която според експертите и „образец на символичното художествено изразяване на културна общност от ранната бронзова епоха”. Интересът към тях е както от хилядите туристи, така и от световни учени.
Не е случайно, че именно испански експерти направиха доклада за състоянието на пещерата и изображенията. Хосе Коручага и Пилар Монфорте от години изследват рисунките в пещерата „Алтамира” край Сантандер. Тя е своеобразна картинна галерия от времето на палеолита и вече е обявена за „Сикстинската капела на праисторическото изкуство”. Там са разкрити рисунки на бизони, мечки и други животни. Изследванията сочат, че са на възраст около 15 000 години. От 1985-а „Алтамира” е част от Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.
На заглавната снимка – един от фотосите Цветан Четъшки, включени в „Пещерата Магурата – легенди от праисторията”
AFISH.BG