Днешният ден, 22 декември, на далечната 1849 година бележи спасението на един велик писател, без който литературата нямаше да бъде същата. Тогава в последния момент е отменена екзекуцията Фьодор Достоевски. До този момент той е прекарал осем месеца като следствен в Петропавловската крепост по обвинение за действия срещу държавата.
Екзекуцията е насрочена за 22 декември на Семьоновския площад. Според резолюция на император Николай I той е осъден като „държавен престъпник”. В последния момент обаче екзекуцията е заменена с годишна каторга и заточение в Сибир, лишаване от всякакви права и разжалване в най-нисък военен чин редник. Именно в Сибир започва и любовният му роман с Мария Исаева, по онова време жена на бивш чиновник и настоящ пияница. Двамата сключват брак, след като тя остава вдовица. Годините на затворничеството и военната служба превръщат Достоевски от “търсач на истината в човека” в дълбоко религиозен човек.
Мария Исаева
Самият Достоевски пише в писмо до брат си: „Там ни прочетоха смъртна присъда на всички, дадоха ни кръста да го целунем, прекършиха шпагите над главите ни и ни докараха с предсмъртната бяла риза. После изправиха трима до стълба за изпълнение на присъдата. Бях шести поред, извикаха ни по трима, следователно трябваше да съм във втората тройка и ми оставаше да живея не повече от минута… Накрая барабаните удариха отбой, върнаха обратно вързаните за стълбовете и ни прочетоха, че Негово Императорско Величество ни дарява живота. После се прочетоха истинските присъди”.
“Ф. М. Достоевски. Бяла нощ”, Иля Глазунов, 1983 г.
През 1854 г. Достоевски вече е свободен и пратен да служи като редник в Седми сибирски батальон. Три години по-късно получава право да публикува отново. Чак през 1875 г. от него е снет и полицейският надзор.
AFISH.BG