Един от най-известните филмови комици на ХХ век – Джийн Уайлдър, почина на 83 години в Станфорд, щата Кънектикът, САЩ, съобщиха световните информационни агенции, позовавайки се на изявление на неговия племенник. През последните години актьорът, нашумял с кинокласиката „Уили Уонка и шоколадовата фабрика”, е страдал от болестта на Алцхаймер.
Той е роден като Джеръм Силберман през 1933 г. в Милуоки, щата Уисконсин. Още като дете се увлича от актьорската професия, но първоначалната причина е съвсем нестандартна – майка му боледувала от ревматизъм и лекуващият я лекар помолил момчето по-често да я разсмива. Хлапакът така се увлякъл в идеята да развлича хората около себе си, че един ден направо досадил на учителя по актьорско майсторство на своята сестра с молбите да вземе и него под крилото си.
Когато навършва 13, Джеръм постига напълно мечтата си – майка му решава да го изпрати в частно училище в Холивуд, за да разкрие напълно възможностите си. Съдбата обаче си прави лоша шега със Силберман – той се превръща в обект на насмешки и издевателства от страна на останалите ученици, тъй като е единственият евреин в класа.
Десет години по-късно Джеръм Силберман избира артистичния псевдоним Джийн Уайлдър, тъй като през изминалото време се убеждава, че с рожденото си име никога няма да се отърве от подигравките. По това време вече е завършил обучението си в прочутото актьорско студио на Лий Страсбърг и вече е участвал в няколко театрални постановки.
Филмовата му кариера също започва от сцената. Веднъж партньорката му в спектакъла „Майка Кураж” – бъдещата голяма кинозвезда Ан Банкрофт, запознава Джийн с годеника си, младия тогава режисьор Мел Брукс. И съвсем скоро той му предлага роля в дебютния си филм „Продуцентите”. Завършването на продукцията отнема цели пет години, тъй като трудно се осигурява нейното финансиране. Но когато комедията за двамата нехранимайковци излиза на големия екран, лентата за една нощ става хит, а създателите й – звезди.
Джийн Уайлдър и неговият ексцентричен Уили Уонка
Джийн Уайлдър изпълнява много от най-добрите си роли в следващи филми на Мел Брукс (напр. „Младият Франкенщайн”), но голямата слава му носи екранизацията по Роалд Дал „Уили Уонка и шоколадовата фабрика”, в която той е ексцентричният главен герой. През 70-те и 80-те години на миналия век Уайлдър продължава да работи активно в киното, реализира се и успешно като режисьор. През 90-те неочаквано се оттегля от киното, посвещава се на литературата и на благотворителна дейност, появява се рядко на екрана като гост в тв сериали.
Кадър от филма “Продуцентите”
Нова вълна на обожание обаче се излива върху него, след като в интернет започват да се разпространяват т.нар. мемове с кадри от „Уили Уонка”. Така дори младите хора, които не са гледали филмовата класика, не могат да сбъркат характерното лице, сините очи и усмивката на Джийн Уайлдър. Именно в тях е скрита тайната на неговата популярност.
Той е един от малцината с външност на комик от старата школа; човек, който не може да не те разсмее, дори само като го погледнеш – просто защото изглежда така, а не по друг начин.
„Джийн Уайлдър наистина е един от най-великите таланти на нашето време – написа режисьорът Мел Брукс в профила си в Туитър след вестта за кончината на актьора. – Той ни благославяше с магията си във всеки филм, по който заедно работихме. Благослови и мен с приятелството си.” В днешни дни, в епохата на „пластичните” артисти, липсата на комици като Джийн Уайлдър наистина е голяма.
На заглавната снимка – Джийн Уайлдър в кадър от „Уили Уонка и шоколадовата фабрика”. Снимка Wolper Pictures Ltd.
AFISH.BG