Дали душата е ценна колкото всичкото злато на света, или не струва пукната пара? Готов ли си да се разделиш с нея в името на любовта? Това ще направи един млад рибар, влюбен в морска русалка.
Оскар Уайлд е майстор на изящния изказ и мъдрото послание. Това особено личи в неговите приказки, които могат да бъдат четени както от деца, така и от възрастни. В тях всеки ще открие нещо, което ще го развълнува и ще го накара да се замисли – да прозре кое е важното в живота му, да открие мисията да прави добро, да разбере, че същинската красота понякога е невидима и че ако обичаш истински, трябва да си готов на саможертва. Както Щастливият принц и лястовичето, както славеят, който пробожда сърцето си, за да изпее най-хубавата си песен и да разцъфне най-красивата роза… В душата ти ще покълне доброто, ако тръгнеш по трънливия път, извървян от Звездното дете, и откриеш истински ценните неща, както го правят младият крал, себелюбивият великан и рибарят, влюбил се в русалка…
Оскар Уайлд е роден на 16 октомври 1854 г. в Дъблин, Ирландия. Майка му, Джейн Франческа Уайлд (Jane Francesca Agnes, Lady Wilde; 1821-1896), е писателка и поетеса, а баща му, сър Уилям Уайлд (Sir William Wilde; 1815-1876), е най-именитият хирург в Ирландия, припомнят от ИК „Изида”. До деветгодишна възраст младият Оскар е образован вкъщи от родителите си, след това учи в Кралското училище „Портора” (Portora Royal School), колежа „Тринити” в Дъблин (Trinity College) и колежа „Магдален” в Оксфорд (Magdalen College). Докато учи там, Уайлд става един от най-страстните поддръжници на естетичното движение (The Aesthetic Movement), пуска си дълга коса и украсява стаята си с паунови пера, лилии, слънчогледи и т. н. След като се пренася да живее в Лондон, младият Уайлд започва да проповядва естетичните ценности и бързо се превръща във водещия естет във Великобритания, а неговите парадокси и афоризми добиват огромна популярност.
През 90-те години на XIX в. Оскар Уайлд достига апогея на своето творчество и слава, допълват от издателството. През тази декада той се превръща от млад и обещаващ талант в прочут и уважаван писател, драматург, критик и философ. През този период е публикуван единственият негов роман – „Портретът на Дориан Грей” (The Picture of Dorian Gray; 1891) и за първи път са поставени неговите пиеси „Саломе” (Salome; 1891), „Ветрилото на лейди Уиндърмиър. Пиеса за добрата жена” (Lady Windermere’s Fan, A Play About a Good Woman; 1892), „Идеалният мъж” (An Ideal Husband; 1895) и „Колко е важно да бъдеш сериозен” (The Importance of Being Earnest; 1895). Сред вечнозелените му произведения са и неговите приказки, най-хубавите от които са събрани в книгата „Рибарят и неговата душа” (представени в нов превод от Издателство „Персей“), която ни дава възможност да си преоткрием разказвача Оскар Уайлд.
AFISH.BG