Датата 27 март е избрана през 1961 г. на IХ конгрес на Международния театрален институт към ЮНЕСКО и е свързана с откриването на сезона на Театъра на нациите в Париж през 1962 г.
Автор на първото послание за Деня на театъра през 1962 г. е големият френски творец Жан Кокто – поет, писател, дизайнер, художник, скулптор, сценарист, актьор и режисьор. Оттогава всяка година на Международния ден на театъра световноизвестна личност поднася на всички почитатели на изкуството размислите си за театъра и живота на сцената и извън нея. Посланието се чете преди представленията в стотици театрални зали по света и се разпространява чрез средствата за масова информация:
„Световният ден на театъра отбелязва невероятния брак между единственото и множественото, между обективното и субективното, съзнателното и несъзнателното, които идват да покажат на света необикновените творения, които е създал. Много от разминаванията в света са резултат от отчуждението на умовете и бариерата на езика: това са тези разминавания и тази бариера, която огромният и сложен механизъм на театъра се е постарал да преодолее.“
„Автор, който не е доправил всичко, преди да иде на сцената, няма да получи никаква помощ от нея, за да надмине себе си.”
П. К. Яворов
„На сцената на реалистичния театър има място само за живи хора, хора от плът и кръв, с всичките им противоречия, страсти и постъпки. Сцената не е хербарий и не е музей, където са изложени натъпкани чучела. Задачата на актьора е да създава образи на такива хора.”
Б. Брехт
„Театърът – това е поезия, която напуска книгата, за да стане достояние на човека.”
Ф. Гарсиа Лорка
„Задачата на драматургията е да накара читателя да забрави сцената, а актьора – да забрави зрителите.”
Б. Шоу
„Скучен е театърът, когато на сцената виждаш не хора, а актьори.”
В. О. Ключевски
„Даже на хилядното представление актьорът трябва да убеди публиката, че никога не е чувал репликата, която му подава партньорът.”
„Не думи, а впечатления искам да отнеса от театъра.”
Дени Дидро
„Театърът е висша инстанция за решаване на жизнени въпроси.”
А. И. Херцен
„… публиката отива в театъра да гледа хубаво изпълнение на хубава пиеса, а не самата пиеса. Пиесата може и да се прочете.”
А. Н. Островски
„Аз искам театър на мислите, а не театър на протоколните факти.”
К. С. Станиславски
„Играта трябва да е с мярка, даже когато е на сцена.”
А. Страшимиров
AFISH.BG