Нова книга на най-успешния съвременен шведски писател – Ян Гиу, излиза на българския пазар. Трилърът „Жива мишена” (или „За кожата на един агент”) е част от романната дилогия „Вендета” (издание на „Персей”).
Сюжетът среща читателите с двама шведски граждани, отвлечени от сицилианската мафия. Единственият, който може да се справи с проблема, е Карл Хамилтън. Шведският агент решава да разпали унищожителна война между сицилианските групировки и да върне живи и здрави заложниците у дома. За беда, той и по-младият му колега Юар Лундвал стават жертва на покушение. Лундвал загива, прострелян от куршумите на наемници на мафията. Хамилтън не може да се примири със смъртта на приятеля си, затова жадува вендета – заради отмъщението е готов да покрие пътя си с трупове. Дори и с риск да се превърне в… жива мишена.
Писателят Ян Гиу е популярен най-вече с историческата си трилогия „Рицарят тамплиер” и нейното продължение „Наследството на Арн”, както и с трилърите си за агент Карл Хамилтън. Всяка негова нова книга се нарежда сред бестселърите и в родната му Швеция, и в много други страни. Някои от романите му вече имат и своите екранизации – „Рицарят тамплиер”, „В интерес на нацията” и др.
Отзивите за „Жива мишена” на Ян Гиу са отлични: „Този роман за агент Хамилтън превъзхожда предишните и е най-доброто в поредицата”, пише „Svenska Dagbladet”. „Гиу притежава силата да завладява читателя”, допълва „Aftonbladet”. „Както обикновено, Ян Гиу е написал напрегнат и достоверен шпионски роман, съответстващ на най-високия международен стандарт. А фактът, че „Жива мишена” е нещо повече от книга за забавление, го прави още по-значим”, категорична е публикацията в „Göteborgs-Posten”.
Ян Гиу е не само световноизвестен автор, но и разследващ журналист, прочут със скандалните си разкрития в световната политика. Твърде често в романите си той изнася действителни факти от секретни операции на шпионските централи и останали в тайна сблъсъци на крупните геополитически сили в най-новата ни история. Серията романи с главен герой Карл Хамилтън е най-успешната шведска литературна поредица в света. На български вече са издадени „Хамилтън”, „Демократичният терорист”, „В интерес на нацията” и „Вендета: Операция в Сицилия”.
AFISH.BG