Нелсън Холилала Мандела е роден на 18 юли 1918 г. в Мвезо, Южна Африка. Завършва образованието си в University of Witwatersrand и специализира право през 1942 г. С политика започва да се занимава от 1944-а. Мандела е бил женен три пъти: за Евелин Мейз, за Уини Мадикизела и за Граса Машел. Има три деца от първия си брак (две момчета, които умират на 23 и на 55 години и едно момиче) и още две момичета от втория си брак. Уини се превръща в мощна фигура докато Мандела е в затвора, но се замесва в поредица от скандали, които стават причина за отчуждение между съпрузите и развода им през 1996 г. Граса Машел пък е единствената жена в историята, която е била първа дама на две различни държави. Тя е първа дама на Мозамбик (19751986 г.) като съпруга на президента Самора Машел и първа дама на Южна Африка (19981999 г.) като съпруга на президента Нелсън Мандела.
Нелсън Мандела прекарва 27 години като политически затворник в Южна Африка преди да стане първият чернокож президент на Република Южна Африка (1994–1999). На 11 юни 1988 г., докато той все още е в затвора, едни от найизвестните музиканти, артисти и комици организират концерт на стадион “Уембли” в Лондон, за да отпразнуват 70ия рожден ден на Мандела. На големия екран неговият образ е пресъздаден от Морган Фрийман (Invictus, 2009 г.), от Сидни Поатие (“Mandela and de Klerk”, 1997 г.) и от Дани Глоувър (Mandela, 1987 г.). Почетен член е на британската Лейбъристка партия. Получил е почетно канадско гражданство, с което става вторият човек, на когото е оказана такава чест, след Раул Валенберг от Швеция, награден посмъртно.
Нелсън Мандела е символ на борбата срещу системата на апартейд в Южна Африка. Отива на съд за държавна измяна 19561961 г. и е оправдан през 1961 г. След забраната на АНК през 1960 г. Нелсън Мандела ръководи военната организация на АНК, наречена “Spear of the Nation”. Арестуван е отново през 1962 г. и е осъден на пет години лишаване от свобода и тежък труд. През 1964 г. е осъден за държавна измяна и получава доживотна присъда. Започва да излежава присъдата си като затворник под №46664 на остров Робен, близо до Кейптаун. През годините, прекарани в затвора, вместо да изчезне от публичното внимание, Мандела печели все поголяма популярност. Той се приема като найважният чернокож лидер в Южна Африка и се превръща в символ на съпротивата, докато движението срещу апартейда набира сили. В продължение на дълги години по света се води кампания за неговото освобождаване. Мандела упорито отказва да отстъпи от политическата си позиция, за да получи свобода. През 1985 г. той отхвърля предложението на президента Питер Бота да бъде освободен, но да се откаже от каузата си.
Нелсън Мандела прекарва 18 години в затвора на остров Робън (19641982 г.), през 1982 г. е преместен в затвора в Кейптаун, където остава 6 години, след което е хоспитализиран заради туберкулоза. Затворът на острова е превърнат в туристическа атракция след освобождаването на Мандела.
Освободен е на 11 февруари 1990 г., след като в системата на апартейд започва криза. След освобождаването си се отдава изцяло на мисията в живота си и на постигане на целите, поставени почти четири десетилетия порано. През 1991 г., на първата национална конференция на АНК, проведена в Южна Африка, след като организацията е забранена през 1960 г., Мандела е избран за президент на АНК. През 1994 г. е избран за президент на ЮАР в първите общонационални избори с участието и на чернокожото население. През 1996 г. под негово ръководство е разработена и приета новата конституция на ЮАР. Президент на страната е до 1999 г., когато е наследен на поста от Табо Мбеки. Автор е на книгите “Няма лек път към свободата” (1965 г. ), “Готов съм да умра” (1979 г. ) и други. Носител е на: Ленинска награда за мир, Награда Сахаров, Наградата на ЮНЕСКО за мир и на Нобелова награда за мир. Умира на 5 декември през 2013 година.
Ето няколко цитата, които дават добра представа за духа на Мандела:
„В моята родина първо те пращат в затвора, а после ставаш президент.“
„Трудностите пречупват някои хора и изграждат други. Нито една брадва не е достатъчно остра, за да сломи духа на бунтаря, който продължава да опитва. Този, който е въоръжен с надеждата, че накрая винаги ще е победител.“
„Винаги изглежда невъзможно, докато не стане.“
„Дори и времето ми да изтичаше, пак щях да правя същото. Така би направил всеки, който има смелостта да се нарече човек.“
„Харесвам приятелите, които имат независимо мислене, защото те ти помагат да видиш проблемите от всичките им ъгли.“
„Истинските лидери трябва да са готови да жертват всичко за свободата на народа си.“
„Всеки може да надрасне обстоятелствата и да постигне успех, ако е отдаден и страстен в това, което прави.“
„Образованието е най-мощното оръжие, което може да промени света.“
„Научих се, че куражът не е отсъствието на страх, а триумфът над него. Смелият човек не е този, който не се страхува, а който надвива страха.“
„За да бъдеш свободен не е достатъчно да свалиш нечии окови, а да живееш с уважение и приемане към свободата на другите.“
„Гневът е като да пиеш отрова и да се надяваш, че тя ще убие враговете ти.“
„Управлявай от тила и позволи на останалите, че те са в авангарда.“
„Не ме съдете по успеха, съдете ме по това, колко пъти съм падал и после съм ставал отново.“
„Ненавиждам расовата дискриминация и всичките ѝ проявления. Борил съм се срещу нея през целия си живот, боря се сега и ще се боря до края на дните си.“
„Когато изкачиш върха, откриваш единствено още колко върхове има за изкачване.“
„Ако искаш да се помириш с врага си, трябва да работиш заедно с него. Така ставате партньори.“
„Няма страст в играта на дребно – в стремежа към живот, който е по-непълноценен от живота, който можеш да имаш.“
„Трябва да изпълваме времето си мъдро и да осъзнаем веднъж завинаги, че времето винаги е правилно за правилните действия.“
Парите не правят успеха, свободата го прави.
„Разумното е да караш хората да правят неща, за които си мислят, че са тяхна идея.“
AFISH.BG