Черна се оказа Коледата за музикалния свят – вчера, на връх Рождество Христово, загина и основният състав на една от най-известните формации в света – руския Академичен ансамбъл за песни и танци „Александров”. Информацията за точния брой на сполетените от трагедията е противоречива – от 62 до 68, но при всички случаи става дума за почти всички негови певци с изключение на трима от солистите, които не са били на борда на самолета, паднал във водите на Черно море. Един от тях – Вадим Ананиев, е останал на земята, защото малко преди това му се е родил син. Друга, по-малка част от изпълнителите е трябвало да пътува със следващ полет, за да изнесат заедно новогодишен концерт пред военнослужещите в руска авиобаза в Сирия.
Както отбелязват руските медии, за артистите от тази формация никога не се говори с патос. Освен многобройните турнета, които правят по света (включително в България – в зала 1 на НДК), заради военната си принадлежност те често пътуват до горещи точки като Чечня, Югославия, Афганистан, Таджикистан и т.н., така както са го правили по фронтовете през Втората Световна война. Често пеят и танцуват под открито небе, без нужната има апаратура и акустика. Последната им подобна командировка обаче остава незавършена, а последната им песен – недопята…
Ансамбъл „Александорв” е признат за едно от най-значимите национални богатства на Русия. Макар да преживява няколко смени на наименованието си по идеологически причини, също като Болшой театър и Мариинския балет съставът представя руската култура по света. Дори в държавите, политически опоненти на Русия, талантът на изпълнителите е аплодиран многократно. Наричат го „най-позитивната и отворена структура на руското военното министерство”.
До един членовете на ансамбъла имат специализирано музикално или танцово образование. Хорът е признат за един от най-добрите мъжки хорове в света. По подобие на ансамбъла се раждат множество състави в страната и в чужбина. В репертоара на „Александров” има повече от 2000 произведения – народни песни и танци, войнишки танци, духова музика, класически творби от руски и други композитори, евъргрийни от световната попсцена. Съвременният състав на ансамбъл „Александров” наброява общо 186 човека, сред които девет солисти, мъжки хор (64 певци), оркестър (38 музиканти), смесена танцова група (35 балетисти).
Мнозина в Русия твърдят, че ансамбъл „Александров” не е бил просто хор или танцова трупа, а много повече от попзвезда. Незабравими са експериментите им в съвременната музика. Един от най-запомнящите се е съвместната им работа с финландската група „Leningrad Cowboys” в програмата „Great Balalaika Show” – облечените във военни мундири певци пееха рамо до рамо с пънкарите от Хелзинки и правеха забележителни концерти из цяла Европа през 90-те години на ХХ век (на снимката горе, вижте и приложените видеоклипове). В актива на „Александров” има Гран при от Международното изложение в Париж (1937), награди да рекордни „златни” тиражи на грамофонни плочи, издадени от френската фирма „Шан Дю Монд” (1964), холандската „Н.О.С.” (1974) и др.
Най-големият кошмар в трагедията според ветерани от ансамбъла е, че на борда на катастрофиралия самолет да били младите изпълнители. Вчера диригентът на Хор „Турецкий” заяви, че задължително хорът трябва да бъде възстановен. Певецът Йосиф Кобзон обаче изрази обратното мнение. Ето и какво казва пред руски медии внукът на основателя на ансамбъла, Евгений Александров: „Мъката е огромна. Загина цветът на ансамбъла. Най-добрите солисти, целият хор. Моят дядо казваше: „Няма хор – няма ансамбъл.” Останаха артисти в Москва, но загинаха най-добрите. Летяха много, по целия свят, а загинаха в Русия…”
Вижте част от историята на ансамбъл „Александров” в снимки:
„Александров” е една от емблемите на съвременна Русия. За рожден ден на хора е приета датата 12 октомври 1928 г., когато ансамбълът изнася първия си концерт в Централния дом на армията в Москва. Негов основател е професорът от Московската консерватория, бившият ръководител на хора в храм „Христос Спасител”, диригентът и композитор Александър Василевич Александров. Тогава в състава влизали осем певци, двама танцьори, изпълнител на баян и четец.
1938 г. – тогава музикалната формация получава име, типично за времето: „Краснознаменный ансамбль красноармейской песни и пляски СССР”. Съставът му наброява почти 300 човека. В центъра на снимката е н.а. на СССР Александър Александров, известен на широката публика като автор на песента „Свещената война”. Именно нея ансамбълът изпълнява на Белоруската гара при изпращането на войниците към фронта на 26 юли 1941 г.
1943 г. – Александър Александров написва музиката за химна на СССР, който по-късно става и химн на Руската федерация. На снимката: репетиция преди едно от първите изпълнения на държавния химн.
След смъртта на Александър Александров през 1946 г. хорът е поет от неговия син – Борис Александров. Той ръководи ансамбъла до 1987 година.
От 1949 г. формацията официално носи името на своя създател А.В. Александров. До началото на 60-те години на миналия век армейският ансамбъл за песни и танци вече е обиколил света със своите спектакли. На снимката – изпълнение на руския танц „По плашке”, 1961 г.
Ансамбъл „Александров” включва няколко формации – хор, оркестър и балетна трупа. Танците им винаги изглеждат изключително ефектно. На снимката – сцена от „Запорожци”.
1970 г. Заслужилият артист на РСФСР Вадим Русланов пее с хора на ансамбъл „Александров”.
1970 г. Сцена от „Покана за танц”.
1987 г. Борис Александров (вторият вляво) се оттегля – оттогава досега на ръководния пост на ансамбъла се сменят осем човека. Последният, Валерий Халилов, постъпва състава през май 2016 г. и загива в самолетната катастрофа на 25 декември.
2004 г. Ансамбъл „Александров” участва в празничния концерт във Ватикана в чест на папа Йоан Павел II.
AFISH.BG