Само една година мина от откриването на ДНК – място, оформено в столичния НДК, като пространство за съвременен танц и пърформанс. И тъй като са видимо удовлетворени от постигнатото, неговите създатели са решили да съберат вярната си публика на специално парти. Датата, разбира се, е 11 ноември, а входът е свободен. Точно в 22 часа първи на сцената ще излязат виртуозите от „Popara”. Една от първите импровизиращи групи у нас и неуморно търсеща нови звуци, всеки неин концерт се превръща в наелектризиращ джем сешън. Очакват ви Александър Евтимов-Шаманчето (вокал и смисли), Павел Терзийски (мулти вокалист), Росен Захариев-Роко (духови инструменти и какво ли още не), Георги Дончев (ниски честоти) и бийтбоксърът Александър Деянов-Скилър.
“Popara” открива партито в ДНК на 11 ноември точно в 22 часа
След шумотевицата малко почивка, затаявате дъх и… на сцената ще се появят всички от „Nasekomix”. Популярната българска ъндърграунд банда ще започне концерта си с парчета от своя втори албум – „Великани и джуджета”. А след това Рони и момчетата обещават да направят завой към „Adam’s Bushes, Eva’s Deep” и едноименния им дебютен диск от 2009 г. На сцената ще бъдат Андрония Попова (вокал, акордеон), Александър Даниел (барабани), Георги Дончев (контрабас), Михаил Йосифов (китара).
Партито за рождения ден на ДНК ще постави началото и на шестото издание на т.нар. АСТ фестивал за свободен театър, който тази година ще се проведе под мотото „Бал с каски”. За пръв път събитието за бъде международно и ще продължи от 11 до 17 ноември. Първият спектакъл се нарича „Добре дошли в България” (11 ноември, 20 часа). Създаден е по пиесата на Здрава Каменова и Гергана Димитрова (в съавторство с Елена Шопова, Петър Мелтев с подкрепата на Василена Василева) и се осъществява съвместно с друга значима платформа в областта на независимите сценични изкуства – пърформанс-четенията „ProText”. „Добре дошли в България” изследва границата между патриотизма и национализма, предела на здравословната толерантност и съчувствие, лицето и гърба на българската идентичност днес. Подготовката за спектакъла продължава близо три месеца, през които авторите са събирали документален материал и са проучвали набелязаните теми.
В следващите дни от АСТ фестивала се очакват „Аз” – лекция пърформанс на Иля Папатеодору и Лиса Лукасен за „акта на говорене” на сцената; движенческият пърформанс „Голем” на режисьорката Анна Данкова, който изследва консумацията като „безумна цeнтрофуга от ресурс – продукт – боклук”; Пърформативната автоматична система (ПАС) Rotor на известния български сценограф Венелин Шурелов; бурлеск спектакълът „Нерон” на Александар Георгиев-Аце, Ирена Цветанова и Жана Пенчева, които чрез хореография коментират темата за протеста.
На заглавната снимка – група „Nasekomix” ще представи новия си албум на рождения ден на ДНК.
AFISH.BG