С изложба на финалистите от Детския творчески конкурс „Гербът на София” беше открита празничната седмица в Музея за история на столицата, посветена на деня на светите Вяра, Надежда, Любов и майка им София, който по традиция се чества на 17 септември. Тогава ще бъдат обявени и имената наградените малки художници от 7 до 14 години, които в продължение на четири месеца изработваха и предлагаха свои творби. Основната им задача бе да изобразят/изработят герба на София в техника и с материали по свой избор. Жури от Музея за история на София ще отличи и награди трите най-добри творби.
Празничният изложбен маратон продължава през цялата седмица, съобщиха от столичния културен институт. Днес в 18 часа на пл. „Независимост” ще бъде открита експозицията „АТРИУМ: архитектурата на тоталитарните режими през XX в.” Тя представя архивни и съвременни фотоси на интериори и екстериори от сградите на Президентството, Министерския съвет и на бившия Партиен дом.
Също от 18 часа, но на 14 септември в Музея за история на София пък се очаква събитие от типа „три в едно” (изложба, лекция и уъркшоп). Автор на проекта „Светът на мита и духовността между минало и настояще” е Анджела Окипинти. Тя е сред най-оригиналните творци в съвременната италианска живопис.
Окипинти ще пристигне за откриването на експозицията, която представя серия от пана и скулптури, които са съставени от преносими части и могат да се аранжират от публиката. Идеята е чрез изложбата, „разпиляна” из целия музей, да се даде възможност за преоткриване на емблематични исторически места по българските земи, които по някаква причина са били променени от човешкото присъствие.
Една от картините на Анджела Окипинти
Анджела Окипинти е артист, който търси формулите, в които се комбинират четирите природни елемента – огън, въздух, земя и вода, за да разказва за идеята на Вселената, която съдържа историята за живота на човека. Акцент в изложбата е паното, посветено на София. То съдържа най.важните дати от възникването на града де днес.
Още една изложба на открито се очаква през празничната седмица на столицата. Озаглавена е „40 години от обявяването на Историко-археологически резерват „Антична Сердика – средновековен Средец” и ще бъде открита на 15 септември в археологическия комплекс под Ларгото. Ще могат да се видят архивни и съвременни снимки, чертежи, схеми, информационни текстове от обекти, влизащи в територията на резервата и охранителните му зони. Включени са любопитни фотоси от археологическите проучвания при строежа на хотел „Балкан” и вътрешния двор на Президентството, комплексите под ЦУМ, Министерския съвет и „Сердика”.
Не пропускайте обиколката „Из софийските потайности”, която ще започне на 16 септември в 16 часа. Турът е в Музея за история на София, но с поглед към някогашната сграда на Централната минерална баня. Екскурзовод ще отведе посетителите до най-тайните кътчета и ще ми разкаже за предназначението на помещенията на старата баня. Обиколката е посветена на „Европейските дни на наследството 2016”.
Ако ви е любопитно как чужденците са приемали българите преди век, чуйте лекцията „Една германка на гости в семейство Вазови” 16 септември от 18,30 часа. Лектор е проф. Юлиана Рот от мюнхенския университет „Лудвиг Максимилиан”, която ще „разтвори” непознат за българската културна история източник – дневника на немската учителка по музика Мари Айхорн. Той е воден по време на 18-месечния й престой в България (1924-1925 г.), когато тя живее в дома на Елисавета Консулова-Вазова и Борис Вазов (най-малкия брат на Иван Вазов). Проф. Рот открива дневника при наследниците на Мари Айхорн в Мюнхен. В него има подробни описания на бита, стремежите и морала на някогашните заможни българи.
Има и събитие за всички с артистични наклонности – те могат да се включат в работилницата „Рисуване със светлина” от 10 часа на 17 септември. Специално за празничната седмица на Музея за история на София „Dark Light team” и център „АЛОС” са подготвили ателие за създаване на „светлинни рисунки” чрез фотографската техника „light-painting”, която позволява наслагването на светлинни образи и контури.
В Деня на София античната улица пред ЦУМ ще “оживее”, обещават от музея.
За финала на празничния маратон организаторите планират историческа възстановка, при която античната улица по протежение на бул. „Княгиня Мария Луиза” ще оживее. Началото е в 17,30 часа, ще бъдат римски оръжия, медицински инструменти и мода от I-III век.. Възстановката е дело на Сдружението за антични реконструкции „Мос Майорум Улпие Сердице” и техни съмишленици. А официалното закриване на седмицата, посветена на Деня на София, ще бъде в 18 часа, когато във фоайето на музея ще звучи класическа музика в изпълнение на цигулковото дуо Ангел Станков / Йосиф Радионов и пианистката Росица Радионова. А за вечерен разкош ще бъдат фойерверките и партито на DJ Deso. И всичко това е за първия рожден ден на постоянната експозиция на Музея за история на София.
На заглавната снимка: Музеят за история на София откри постоянната си експозиция точно преди една година.
AFISH.BG