• Начало
  • Цитати
  • Новини
  • Откъс на деня
  • Поезия
  • Кино
  • Музика
  • Книги
  • Изложби
  • Театър
  • Четива
No Result
View All Result
  • Начало
  • Цитати
  • Новини
  • Откъс на деня
  • Поезия
  • Кино
  • Музика
  • Книги
  • Изложби
  • Театър
  • Четива
No Result
View All Result
Afish.bg
No Result
View All Result
Home Кино

“Мен така са ме учили”

afish by afish
22 August 2017
in Кино
0
“Мен така са ме учили”
0
SHARES
6
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Борислав Шаралиев е един от първите съвременни кинорежисьори, учил при известния руски режисьор Михаил Ром. Той е създателят на редица от най-популярните български филми. Негови са „Рицар без броня“ (1965) с участието на Апостол Карамитев. филмът е удостоен със „Сребърният лъв на Свети Марко“ във Венеция и още няколко награди. „Един снимачен ден“ (1968) е обявен за „най-неустоимото обяснение в любов към киното, правено някога от български режисьор“. „Васката“ по сценарий на Валери Петров, „Сбогом, приятели!“, „Всичко е любов“ (в главната роля Иван Иванов) също са сред легендарните филми на Шаралиев.

“Сбогом, приятели”, Владимир Смирнов и Младен Младенов

Той създава и телевизионна поредица посветена на Априлското въстание (1876), а именно „Записки по българските въстания”, екранизация по книгата на Захари Стоянов. Друг филм на историческа тематика е „Борис I“ (1983 – 84), една сага в две части, разказваща за покръстването на славяни и българи в християнската вяра.

Апостол Карамитев и Олег Ковачев в “Рицар без броня”

Борислав Шаралиев участва активно в изграждането на българското кино, като цели поколения актьори са получавали своя шанс да направят своя дебют в неговите филми като Иван Иванов, Радко Дишлиев, Олег Ковачев.

В периода 1972 – 1980 е народен представител.

Янина Кашева и Иван Иванов във “Всичко е любов”

След промените през 1989, творецът е и директор на киностудия „Бояна“. В един от най-трудните периоди за бългаското кино, когато държавата няма никакви средства за култура, той се опитва да съхрани поне техническата база и кадрите, които някой ден отново да радват публиката с родно производство на игрални филми.

Носител е на Димитровска награда.

“Борис I” със Стефан Данаилов в главната роля

Творецът почива на 79 годишна възраст след кратко боледуване, като оставя повече от 20 филма в историята на българското кино. Оставя своята следа – точно с таланта, даден му от Бога и с почтеността, на която е научен.

AFISH.BG

Tags: борислав шаралиев
afish

afish

категории

  • uncategorized (6)
  • Изложби (350)
  • Интервю (51)
  • Кино (597)
  • Книги (420)
  • Музика (535)
  • Новини (818)
  • Откъс на деня (738)
  • Поезия (658)
  • Театър (198)
  • Цитати (884)
  • Четива (95)
  • За нас
  • За реклама
  • Поверителност
  • За контакт
Съдържанието на този уеб сайт и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на AFISH.BG, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на AFISH.BG, посочване на източника и добавяне на линк към www.afish.bg. 
Използването на графични и видео материали, публикувани в сайта, е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.  Прочети повече на: https://www.afish.bg/
No Result
View All Result

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist