Рисувани филмчета по телевизията, дискове, играчки, книжки за оцветяване, игри, дъвки и бонбонки, дрешки с образите на Маша и Мечока… всичко има на детския пазар с любимите анимационни герои от най-нашумелия руски сериал от 2009 г. насам. Историите за малката лудетина с розова забрадчица и огромния кафяв горски обитател отдавна обиколиха света, а хлапетата се влюбиха в тях така, както преди това се влюбваха във Вълка и Зайчето, Том и Джери, Мики Маус и прочее рисувани герои. Сериалът дори влезе в американски учебници по киноизкуство.
Кинозабавленията на Маша и Мечока са дали основата и на театрален спектакъл, който наесен ще гастролира на седем български сцени. Постановката е оригинална руска адаптация на тв сериала, но е озаглавена „Кутията на щастието”. В нея се разказва за приятелството на малкото момиченце Маша и бившия цирков артист Мечока.
Тя е изключително изобретателна и дейна, упорита, любопитна и доста наивна, има весел нрав и често пагубно чувство за хумор, не може да седи на едно място и е убедена, че светът е създаден само за нея. А той е неин най-добър приятел и ментор, който живее в уютната къщата в гората. Обича да лови риба, отглежда пчели, събира горски плодове и гъби, знае как да жонглира, да кара колело, кънки и ролери…
Спектакълът „Кутията на щастието” е с продължителност час и половина. В него са съчетани комични ситуации и вълнуващи приключения, които с музика, танци и настроение разказват за добротата, любопитството и непосредствеността по начин, който увлича и децата, и възрастните. Куклите са по-високи от средния човешки ръст. Постановката ще бъде адаптирана на български език и ще може да се види от 13 до 19 ноември в зала 1 на столичния НДК и на сцени в Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Велико Търново и Русе, съобщиха организаторите от „Жокер Медиа”.
Маша приготвя каша за цяла армия – епизодът е гледан повече от милиард и половина пъти в YouTube
Как се роди „Маша и Мечока”? Всеки, който е гледал поне една серия от популярния руски сериал, вероятно се пита кои са неговите автори и как им е хрумнала идеята за любимите герои. Истината е, че Маша има свой прототип. През 90-е години художественият ръководител на проекта Олег Кузовкин бил на почивка на море и на плажа забелязал малко момиченце. То било толкова естествено и отворено за общуване, че можело спокойно да се приближи до непознат и да си поиграе с него шах или да грабне нечии плавници и да отиде с тях да плува.
Веселячката обаче започнала да става досадна и след няколко дни смях с нейните остроумия, курортистите взели да се крият от прекалено активното дете. Кузовкин обаче го запомнил и няколко години по-късно момиченцето се превърнало в Маша.
„Искахме да покажем отношенията между възрастните и децата не в назидателна, а в комична форма, за да изясним на зрителите чувствата, които изпитват героите – признава режисьорът на сериала Денис Червяцов. – Ние, които правим анимация, обикновено вземаме сюжети от личния си живот. Дори копираме поведението на нашите деца или на хлапетата на приятелите ни.”
Това явно е и ключът към успеха на „Маша и Мечока”. Само епизодът с „бухналата каша” е гледан повече от милиард и половина пъти в YouTube. Е, през есента българските деца ще видят на живо героите и като кукли от театрален спектакъл.
На заглавната снимка – кадър от анимационния филм „Маша и Мечока”.
AFISH.BG