На 20 юни 2016 г. от 19:30 ч. интердисциплинарният артист Манолис Ципос ще представи спектакъла си „Лиризъм“ с участието на известния танцьор Красен Кръстев. Два дни по-рано (18 юни 2016 г.) отново в ДНК се организира уъркшоп „Канонизиране на канона“, воден от гръцкия хореограф. Ателието е насочено към танцьори, хореографи, актьори с добра движенческа подготовка. Резултатите от творческата среща с Манолис Ципос ще бъдат представени пред публика още същия ден от 13:00 ч.
Манолис Ципос е роден в Атина, Гърция. В момента живее в Брюксел. Сценичната му работа е представяна на много места в Европа. Съосновател е на пърформативната група Nova Melancholia и Институтът за изследване на живи изкуства |Π| в Атина. Завършва науки за околната среда и политика. През 2012 се дипломира в престижната холандска програма DasArts, където днес модерира различни уъркшопи. Манолис Ципос работи и в Амстердам като танцов драматург, в сътрудничество с различни артисти. Награждаван е за своята проза и поезия. Неговите хибридни текстове са представяни на международния фестивал в Авиньон, FRASCATI, Амстердам, на един от най-известните фестивали в Гърция –Athens Festival и много други.
Красен Кръстев е хореограф и изпълнител, базиран в Лозана, Швейцария. Завършил е Националното хореографско училище в София. Финалист е на международния конкурс за съвременен танц в Париж през 1992 г. Година по-късно, заедно с Теодора Попова и Лилия Стефчева, създава първата компания за съвременен танц в България „Амарант Данс Студио“. Красен Кръстев продължава танцовото си образование в Швейцария, където учи при световноизвестния хореограф Морис Бежар в неговото училище Rudra-Béjart (Лозана). През 1996 г. се присъединява към една от най-добрите швейцарски компании за съвременен танц Linga, където работи като изпълнител и асистент.
Международната му кариера включва множество проекти, реализирани в колаборация с различни артисти от цял свят.
Гостуването на Манолис Ципос и Красен Кръстев се осъществява в рамките на първото издание на фестивала “Етюди и приятели”, с финансовата подкрепа на фондация Етюд и е част от програмата „Мигриращото тяло“ на ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс, финансирана от Столична програма „Култура“ за 2016 г.
AFISH.BG