Само няколко от хилядите изпратени фотографии бяха избрани от журито на годишния конкурс на сп. „National Geographic” в категорията за най-добра снимка от дивата природа, предаде ВВС. Всеки от кадрите, които ще видите тук, е великолепен, независимо дали на него е запечатана увита около клонче змия, или бушуващо торнадо в Колорадо, САЩ.
Вниманието на членовете на журито обаче са привлечено най-вече от фотоса на френския фотограф Грег Лекьор, успял да запечати морски хищници, ловуващи сред пасаж от сардини (виж заглавната снимка). Именно на него е присъдена и основната награда.
„Сардините, мигриращи към западното крайбрежие на Южна Африка, се превръщат в плячка за различни хищници, от делфини и водни птици, до акули, китове, пингвини и морски лъвове – разказва Грег Лекьор. – Лова започват делфините, които са си изработили специална стратегия на поведение, за да накарат рибите да се издигнат към повърхността. През последните години, вероятно заради твърде интензивния риболов, миграцията на сардините е станала доста непредсказуема. Отне ми две седмици, за да уловя момента и да запечатя тази гонка.”
Предлагаме да видите и още няколко от отличените от журито снимки, придружени от коментарите на техните автори:
Варун Адитя: „Направих тази снимка в Амболи, на юг от щата Махаращра, Индия, на 24 юли 2016 г., при една сутрешна разходка из джунглата. В гората беше много влажно заради продължилия 10-часов валеж. Обхваната бе от сумрак и беше трудно да се каже дали е ден или нощ. Тогава видях тази красавица и веднага смених режима на снимане – направих този кадър с широкоъгълен обектив.”
Вадим Балакин: „Натъкнах се на тези останки от бяла мечка на север от Шпицберген. Не знам обаче дали е умряла от глад, или се споминала от старост.”
Якоб Каптен: „През 2015-а получих стипендия „Мариус ван дер Санд” за млади фотографи. Цяла година изучавах тънкостите на занаята от забележителни майстори на фотографията, специализирали се в заснемането на природа. За своя проект избрах програма за възстановяване на водоеми, осъществявана от екоорганизация в Нидерландия. Загледах с в този мъничък бук още първия ден, когато посетих тази част от гората. Връщах се и го снимах няколко пъти. Една вечер, точно след залез, прекарах повече от час, нагазил в студената вода. И направих огромно количество снимки, непрекъснато променяйки ъгъла и скоростта.”
Алесандро Граца: „Първите зимни студове заледиха повърхността на езерото, а първият паднал сняг подчерта крехката му красота. Високо в планините югозападният вятър събира накуп облаците над острите върхове в района на Пале ди Сан Мартино, Италия. Скупчиха се и над връх Симон дела Пала, един от на високите в Доломитовите Алпи.”
Майкъл О’Нийл: „Тази самка морски паун пази малките си в сладководно езеро във Флорида, САЩ. Ще го прави, дотогава, докато те не пораснат достатъчно, за да могат да се справят сами. Тези сладководни риби са докарани във Флорида от Южна Америка в средата на 80-те години, за да контролират популацията на тилапиите.”
Тори Шиа-Остберг: „Смерчът върлуваше близо до домовете на хората в щата Колорадо, САЩ, на 7 май 2016 г. Щом усетих, че сме в безопасност, тъй като стихията пое встрани, веднага се покатерих на склона, за да се уверя, че всичко е наред при местните жители. За щастие, никой не беше пострадал.”
Крис Маккейн: „80% от заблатените райони край Сан Франциско (обща площ от около 16,5 хил. акра) се използват за солодобив. Водата се отвежда към специални места, където се изпарява и остават само отлаганията от сол. Цветовите оттенъци на всеки водоем се определят от неговата соленост. Микроорганизмите във водата променят цвета си в зависимост от съдържанието на сол.”
AFISH.BG