„Коледен салон” са нарекли тазгодишната си празнична програма стопаните на Музея „Борис Христов” в София. „В пространствата на дома на великия оперен артист, педагог и дарител ще има художествени събития, свързани с романтичното минало, с настоящето и със светлите надежди за бъдещето”, твърди директорът на музея Елена Драгостинов.
Артистичната поредица се открива на 22 ноември с третата самостоятелна изложба на младата художничка Жаклин Симова. В момента тя се е посветила на калиграфията, но за живописните си платна продължава да се вдъхновява от музиката на Борис Христов, от съвършенството на българските храмове и светини. Творбите й, разбира се, ще съжителстват с музиката – този път с изпълнения на известния бас Петър Петров и сопраното Таня Жечева.
Портрет на Борис Христов, нарисуван от младата художничка Жаклин Симова
На 24 ноември гост в музея ще бъде една от най-големите надежди на клавирното изкуство в Македония – Даница Стоянова. Тя е един от вдъхновените изпълнители на творби от Шопен, които ще звучат и пред бългаските меломани.
Две вечери на „Коледния салон” ще почетат колоси в оперното изкуство. На 29 ноември ще прозвучат записи на емблематични арии от Джузепе Верди в изпълнение на Борис Христов, благодарение на дарителя на музея Томислав Вичев. А на 13 декември с „Набуко” отново можем да съпреживеем вълненията в Арена ди Верона от лятото на 1981 г. с незабравимото участие на Гена Димитрова и баса Димитър Петков.
В концерта „Цигулков фойерверк” на 19 декември ще слушаме Яна Зеленогорска и Иван Стайков, Санжар Сапаев от Узбекистан и Майк Перу от Швейцария. Всички те са лауреати на международни конкурси и възпитаници на Националната музикална академия „Панчо Владигеров”. Ще изпълнят творби от Паганини, Виенявски, Бетовен, Чайковски, Хубай, Хачатурян и Барток.
Празничността е акцент и в програмата на Колегиум за камерна музика „Осанна” с диригент Евелина Христова на 5 декември, когато ще се потопим в атмосферата на православните песнопения. Асопраното Таня Лазарова и пианистът Светослав Лазаров ще представят вълнуващи интерпретации на творби от Моцарт на 21 декември.
Последователката на Пенка Касабова – Мария Момирова, и нейните възпитаници
Специален акцент в „Коледния салон” е темата за децата. За това какво вече могат малките пианисти, когато попаднат на педагог като Милена Павлова, ни разкрива концертът на нейните възпитаници „Бяла приказка за пиано” на 22 декември. Годишнината от рождението на Пенка Касабова (1901-2000 г.) пък е поводът да се разкаже и напомни за първата българска педагожка, получила висше образование в областта на предучилищното възпитание. Сестра на Гео Милев и първа голяма любов на Борис Христов, тя оказва огромно влияние в пътя към голямата оперна сцена.
Последователка на Пенка Касабова днес е Мария Момирова – пианист и педагог, която ще гостува в Дома на Борис Христов с децата от Детската градина „Щура къщура” на 12 декември. Заниманията са открити за педагози и студенти, за онези, които биха искали да се посветят на развитието на заложбите и да импулсират творчество, независимо от бъдещия избор на професия.
AFISH.BG