Огледайте се, вкъщи вероятно имате керамични фигурки, рисувани чинии или вази. А ако са ръчно изработени, изящни и красиви, също така вероятно е те да са излезли от ръцете на изкусен майстор като Георги Бакърджиев (1899-1972). За него – един от създателите на съвременното българско керамично изкуство – ни предлага да си спомним столичната галерия „Нюанс”. В уютното пространство на ул. „Денкоглу” 42 през следващите две седмици там ще витае духът на художника чрез неговите керамични пластики, съдове и акварели. Откриването е в 18,30 часа на 18 октомври.
Експозицията е камерна, но внимателно подбрана от галеристите. Представени са всички творчески периоди, стилови и жанрови направления, в които работи Георги Бакърджиев. Ще откриете фантазията му, запечатана в стилизирани животински фигури, каменини, кани, крондири, купи, рисувани чинии… Ще се изненадате от начина, по който в галерията съжителстват старото и модерното, българското и европейското.
Ще се изненадате и от специалния акцент в изложбата – серия от акварелни пейзажи и композиции от Созопол, Париж и София. В тях сякаш не е спирал животът в някогашни сгради, улици и кафенета…
Георги Бакърдоиев, “Севр”, смесена техника/хартия
„С изкуството на Георги Бакърджиев съвременната българска керамика преминава през нов етап в своето развитие – пише за него изкуствоведката Диана Драганова-Щир. – Творил последователно във Франция и България, той издига родната керамика до истинско пластично изкуство. Творчеството му бележи пътя от усвоеното и пречупено през призмата на европейската култура и опит до създаването и претворяването на народните форми и традиции, идващи от националното ни наследство.”
Георги Бакърджиев е роден на 30 август 1899 г. в Карлово. Наследил е таланта от своя баща, който е бил майстор бакърджия и председател на Карловското еснафско дружество. През 1919 г. Георги напуска България и се установява в Париж, където учи художествено стъкларство и керамика. Посещава декоративното ателие на голямата стъкларска фирма „Преста”, работи с видния парижки керамик и стъклар Жан Люс. Две години учи декоративна скулптура във вечерни курсове при проф. Влерик.
Георги Бакърджиев, “Кана”
От 1923-а до 1940 г. има собствено ателие в Севр, югозападно предградие на френската столица. През парижкия си творчески период работи предимно със стъкло и порцелан, но усвоява и камениновото производство. Излага творбите си в парижките салони на декораторите Гран Пале и Тюйлери, на Световното изложение в Лиеж и др., печели международни награди, включително Гран при от Лиеж през 1930 г.
През 1940-а художникът се връща в България и сетивата му се отварят за нов, белязан от българската традиция творчески период. Изучава народните приложни изкуства и претворява традициите им, възражда древни славянски форми. Често стъклото и керамиката отстъпват пред желанието му да рисува, така се раждат красивите му живописни картини. А когато има нужда да изрази себе си и чрез слово, пише статии, критики, доклади. Автор е на монографиите „Керамиката в България” (1956), „Кована мед” (1957), „Бусинска керамика” (1968).
Георги Бакърджиев, “Риба върху камък”
Днес творби на Георги Бакърджиев (теракота, сива керамика, ангоба, рисувана керамика, каменина и пр.) притежават музеи във Франция и Италия. Художникът умира на 21 януари 1972 в София. Част от изкуството му ще бъде в галерия „Нюанс” до 1 ноември.
На заглавната снимка: Георги Бакъджиев, стенен релеф „Козлета” (1956-1958), светлопалеща се глина, прозрачна глазура. Снимки – галерия „Нюанс”
AFISH.BG