„Среща със себе си” на режисьора Теа Петрова, „Контражур” на Калоян Патерков и Вал Тодоров и „Майка ми calling” на Деян Барарев, „Любов” на Боя Харизанова и „I Don’t Want to Grow up” на Филип Андреев са филмите, които можем да гледаме на 22 ноември в Червената къща. Входът е свободен, а авторите тръпнат в очакване как ще реагират зрителите.
Всички късометражни ленти са част от платформата „Контраплан”, която започна през април. Целта е да даде още една възможност на авторите на филмите да се срещнат с разнообразна публика и други професионалисти в сферата на киното, за да обсъдят своите творби и да получат обратна връзка.
Късометражното кино набира все по-голяма популярност сред младите хора в България. Само на последния Национален фестивал „Златна роза” 2016 бяха представени 34 късометражни филма, а Международният късометражен фестивал „В двореца” редовно представя около 50 български филма. Въпреки това възможностите за разпространение и получаване на обратна връзка извън онлайн пространството са ограничени.
„Контраплан” ще представи 25 млади автори. Осем от общо десетте отворени прожекции ще се състоят в Червената къща, а други две – в 26-то СУ, район „Витоша“ и в 54-то СУ, район „Надежда“. Така ученици извън централната градска част на София ще могат да се срещнат на живо с режисьорите. За някои от тях това ще е първата такава среща.
„Среща със себе си” е 7-минутна работа на Теа Петрова, която представя едно обикновено момиче, изгубило вяра в заобикалящата го реалност, но тръгва по пътя към себе си. Причината са електронните устройства, които бавно, но сигурно обсебват хората. 27-минутният „Контражур” на Калоян Патерков и Вал Тодоров има номинация за най-добър късометражен филм – Награди на Българската филмова академия 2014. Представя историята на един млад фотограф, обсебен от красивата си приятелка, стария си фотоапарат и Ролан Барт.
“Контражур” е сниман от Калоян Патерков и Вал Тодоров
„Майка ми calling” на Деян Барарев е 24 минутна драма, в която Андрей не говори с майка си. Докато неговият по-малък брат Филип не изчезва. „Любов” на Боя Харизанова е с награда за най-добър филм на Фестивала на късометражното кино, Африн 2016, Сирия. Главният герой Борис пристига при единствените живи роднини на своя загинал при злополука приятел, за да им предаде вещите му. В планинското село разбира, че бабата и дядото не знаят за смъртта на внука си. Борис остава за вечеря и не знае какво да прави.
“Любов” е тъжна история за изгубен приятел
I Don’t Want to Grow up на Филип Андреев разказва за Ада и Александър – объркани двадесетгодишни младежи. Спонтанно решават да живеят заедно и започват малък ремонт на стара мансарда с помощта на най-близките си приятели. Ремонтът обаче прераства в див купон и става ясно, че всички имат проблем с порастването.
Челната снимка: Объркани двадесетгодишни младежи са герои на I Don'”t Want to Grow на Филип Андреев
AFISH.BG