8 ноември
Театралният критик и дългогодишен преподавател в НАТФИЗ – Венета Дойчева представя книгата си „Въобразената телесност“ на 8 ноември (вторник) от 18:30 часа в Литературен клуб „Перото“. Амбицията на изследването е да предложи неочаквана гледна точка към познати драматургични творби – да ни накара да си въобразим физическото тялото на драматургичния персонаж.
9 ноември
На 9 ноември (сряда) от 20:00 часа Национален фолклорен ансамбъл “БЪЛГАРЕ” ще представи за втори път в Зала 1 на НДК своя четвърти авторски проект “ОСМОТО ЧУДО”. Едно уникално пътешествие в света на неравноделните музикални размери в българския фолклор чрез комбинация от филм и динамичните ни народни танци и песни.
„Лагерът на леките жени” – еротично-политическа пародийна гротеска, в която леките жени, обречени на „историческа ликвидация”, се опитват да оцелеят в абсурдната лагерна атмосфера, където ги превъзпитават по Оруеловия модел за социално инженерство. Книгата ще бъде представена на 9 ноември (сряда) от 19:00 часа в Литературен клуб „Перото“.
ДОБРЕ ДОШЛИ В БЪЛГАРИЯ | 36 маймуни
9, 10 и 11 ноември | 20:00 ч. | ДНК
Представянето на 11 ноември е част от официалната селекция на АСТ фестивал за свободен театър 2016
автори: Здрава Каменова и Гергана Димитрова
съавтори: Елена Шопова, Петър Мелтев, с подкрепата на Василена Василева
режисьор: Гергана Димитрова
сценограф: Елена Шопова
видео: Петко Танчев
музика: Павел Терзийски
асистент: Екатерина Чокова
координатори на ProText ∞: Юлия Денчева, Петко Стоянов
участват: Здрава Каменова, Владимир Димитров, Ева Данаилова, Ива Тодорова, Петър Мелтев, Петко Каменов, Тони Карабашев
Последният проект на „36 маймуни” изследва границата между патриотизма и национализма, предела на здравословната толерантност и съчувствие, лицето и гърба на българската идентичност днес. Екипът забърква всичко това в апетитен, дъхав тюрлю гювеч, подправяйки го с родна чубрица и поднасяйки го с щедри щипки родолюбие и лека предупредителна усмивка.
Президентът на републиката призовава всички българи да се включат активно в привличането на бежанци, които да се заселят в България, за да усвоим жизненоважни пари по евро фондовете. Всички българи – мъже, майки, ловци, пенсионери, артисти – започват активна пропаганда към бежанците, подминаващи България. Междувременно чакали емигрират към Западна Европа, български емигрант сее репички в Германия и мечтае да се включи в първата мисия до Марс, еколожка изследва популацията на агресивни привнесени видове калинки и кактуси, които превземат територии, застрашавайки наши родни видове. Националисти решават да превземат Плиска, докато сигнал за бомбен атентат всява паника в центъра на София.
10 ноември
В четвъртък (10 ноември) от 17:00 часа в „Перото“ ще бъде представена книгата „Граматика на едно поколение” на Ева Соколова.
Литературна вечер посветена на Константин Павлов ви очаква на 10 ноември в Литературен клуб „Перото“.
11 ноември
Ирина Флорин представя – “Цвят лилав – 20 години по-късно” – концерт на 11 ноември (петък) от 20:00 часа в Зала 1. Преди 20 години Ирина Флорин и песента ѝ “Цвят лилав” проправят пътя на съвременната българска поп-песен в клубовете и дискотеките. През следващите години още 20 хита покоряват българските радио, ТВ класации и официалния Български ТОП 100.
Антологията на българския поет и художник Роман Кисьов – „Мистичната роза“, която включва поетичното му творчество ще бъде представена в петък (11 ноември) от 18:30 часа в „Перото“. Taзи книгa мoжe дa ce пpиeмe кaтo cвoeoбpaзнa paвнocмeткa нa cъздaдeнитe пpeз гoдинитe лиpични твopби, кoитo oпиcвaт тoвa, кoeтo e изминaлo и тoвa, кoeтo e тpябвaлo дa ce кaжe пpeз пocлeднитe двaдeceт гoдини.
ACTивираща музика и 1 година ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс
АСТ фестивал за свободен театър 2016
11 ноември |петък| 22:00 ч. | ДНК
БигБанда е обединение на независими артисти в звукократична структура и звукостранство, което акумулира обща енергия.
Обединява 20 луди глави и различните им съчетания.
Точно преди година, на 11 ноември, отвори врати мултидисциплинарното пространство с фокус съвременен танц и пърформанс – ДНК. Това е поводът отново на същата дата, заедно с АСТ Фестивал за свободен театър, да отпразнуваме началото на втората ни година. С други думи: дата е 11 ноември, часът – 22:00 ч., входът е свободен, а на сцената на ДНК ще излязат Насекомикс (в пълен състав) и Попара!
Наскоро група Насекомикс мина под флага на лейбъла БигБанда. През изминалата и настояща година популяризираха втория си албум “Великани и джуджета”, с незабравими концерти в Младежкия театър в София, театър Алма Алтер, Речна гара в Русе, БиБоп джаз клуб в Пловдив. Извън страната представиха албума си в Люксембург и Гисен. Албумът е посветен на невидимия свят – извън нас и вътре в нас, връзката с природата – външната и вътрешната и естествената им реакция като музиканти – да превърнат това в музика.
На сцената на ДНК Насекомикс ще излязат в пълен състав:
вокал, акордеон: Андрония Попова
барабани: Александър Даниел
контрабас: Георги Дончев
китара: Михаил Йосифов
Попара е една от първите изцяло импровизиращи групи в страната. Постоянно изменящи се и пълни с изненади, те са звукутърсачи и смислозидари с богат строителен опит. Пътуванията им отвътре навън и нагоре, както и встрани са заразителни и често отвеждат публиката на нови музикални земи.
На откриването на фестивала и отпразнуването на 1 година ДНК, Попара ще свирят в състав:
вокал и смисли: Александър Евтимов
мулти вокалист: Павел Терзийски
духови и какво ли още не: Росен Захариев – Роко
ниски честоти: Георги Дончев
бийт: Александър Деянов – SkilleR
вход свободен
12 ноември
На 12 ноември (събота) от 11:00 часа в зала 11 AGITATO’Kids организира концерт, предназначен за деца до 12 години и техните родители. Камерната музика е различен свят, изпълнен с красота и емоция, който може да внесе хармония и светлина в душата. Програмата е съобразена като продължителност и тематика на произведенията с аудиторията, но е изпълнена и осъществена с цялата отговорност и сериозност на един камерен концерт за възрастни.
„Историята на моя чудат елен може малко или много да се приложи към всеки един от нас, който някога или винаги се е чувствал различен или неразбран“. Така описва книгата си „Моите красиви рога“ – Радостина Николова. Тя ще я представи пред публика на 12 ноември (събота) от 17:00 часа в Литературен клуб „Перото“.
„Аз“ на сцената | She She Pop Performance Colective
АСТ фестивал за свободен театър 2016
12 ноември |събота| 20:00 ч. | ДНК
участват: Иля Папатеодору и Лиса Лукасен
На лекцията на сцената на ДНК след първия ден на уъркшопа, Иля Папатеодору и Лиса Лукасен ще говорят за акта на говорене на сцената. Те ще покажат как в работите на She She Pop връзката с публиката се трансформира. Изпълнителите използват автобиографични материали и лични истории, за да илюстрират своя метод, като също така ще влязат и в ролята на наместници на публиката. She She Pop поставят специфичен набор от правила, чрез които комуникират един с друг, както и с публиката. Как този подход променя ролята на публиката и идеята за хора, събрани в една театрална зала? Как се появява сценичният разказ и кой всъщност е този, който казва „Аз“ на сцената?
13 ноември
ГОЛЕМ | Култура аними и ДНК
АСТ фестивал за свободен театър 2016
13 ноември |неделя| 18:00 ч. | ДНК
идея и режисура: Анна Данкова
сценография: Станимир Генов
звук: trohi
костюми: Леда Екимова
с драматургичноto съдействие на ghostdog
участват: Ива Свещарова, Виолета Витанова, Ирена Цветанова
фотограф: Боряна Пандова
изпълнителен продуцент ДНК: Петко Стоянов
Проектът изследва консумацията като глобална епидемия, като безумна цeнтрофуга от ресурс – продукт – боклук, като емоционална, сексуална, ресурсна, пазарна, информационна конституция на живота. Проектът аскетично избира простото рутинно действие на дъвченето на дъвка за единствено средство за своето театрално изследване. Дъвката е произведена, овкусена, химична, неразграждаща се, единствената й функция е удоволсвие. След дъвчене дъвката се изплюва и се превръща в боклук. „Голем“ изследва консумацията като партньорство с консуматива, като псевдо-сбъдване на неосъзнати и никога несвършващи мечти. Проектът интерпретира вечния блян по рай, завъртащ цикъла „пустота – консумиране – замърсяване“ в контекста на древния еврейски мит за героя Голем.
На заглавната снимка – Ансамбъл “Българе”
AFISH.BG