Десетки млади и по-опитни учители и университетски преподаватели се събраха вчера на конференцията „Европейски практики в подкрепа на ранното детско развитие: Монтесори педагогика”, организиран от СУ „Св. Климент Охридски” и Casa dei Bambini по повод 110 години от създаването на първото Монтесори учебно заведение в Рим. Специално за срещата в София пристигна и Барбара Айзъкс, академичен директор на Международния обучителен център „Монтесори”, Великобритания (Montessori Centre International, UK) и директор „Акредитация” на британската Монтесори фондация „Св. Никола”. Тя беше и гост на българската премиера на книгата „Как да отгледате удивително дете. Методът Монтесори” от Тим Селдин („Книгомания”), която „Афиш.бг” представи неотдавна.
„Детето, което е свободно да бъде самостоятелно, е господар на себе си.” Думите на трикратно номинираната за Нобелова награда Мария Монтесори (1870-1952) бяха припомнени от Барбара Айзъкс пред педагозите, събрали се в Дома на Европа. „Помагайте на децата си да станат господарите на XXI век!”, допълни британската последователка на именитата италианка и на нейния метод за детско възпитание. Айзъкс дори сподели опит от личния си живот – в момента нейната дъщеря е бременна в 22-ра гестацинна седмица и следва заръките на Монтесори да общува с бебчето, преди още да се е появило на бял свят; всеки ден му говори и е убедена, че то разпознава гласа й.
Лекцията на Барбара Айзъкс (на снимката долу) беше приета с аплодисменти от началните учители и директори на детски градини, които напоследък все по-често се обръщат принципите на Монтесори. Лекторката има 10-годишен опит във внедряването и прилагането им британската държавна образователна система.
Участниците в конференцията видяха и демонстрации на практическа работа с Монтесори материали за развитие на уменията и възприятията на децата през първите 6 години от живота им – изключително важен период, когато те се учат на самостоятелност и ред, откриват начини да развиват заложбите и въображението си. Ако са в подходяща среда, децата неизбежно разгръщат творческия си потенциал – това е основен принцип, на който посвещава дългата си кариера на педагог Мария Монтесори.
Малцина знаят, че увлечението по метода Монтесори след 1989-а не мода, нито случайност. Не е повлияно и от новината, че британският принц Уилям и съпругата му Кейт са поверили възпитанието на сина си Джордж на педагози в Монтесори детска градина. Според изследванията на доц. Тинка Иванова от Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” интересът към реформаторските идеи на Мария Монтесори в България датира още от 20-те години на ХХ век. В началото се появяват публикации в печата, а през 1933 г. в София е създадено и Българско дружество „Монтесори”. Основната цел на организацията е да разпространява метода у нас и да не допуска изопачаването му.
През 1934 г. е открит частен двегодишен курс за подготовка на учителки в детските градини, в чиято програма влиза методът Монтесори. Паралелно с това в забавачниците с изучаване на италиански език в България също обучават малчуганите по този метод. Сред първите Монтесори възпитаници в Бургас е и актьорът Апостол Карамитев.
За съжаление в тоталитарните десетилетия след 1944 г. възгледите на Мария Монтесори са умишлено забравени – за тогавашната власт те са срамно „буржоазни и непрогресивни”. Едва в началото на новия век започнаха да се правят опити грешката да бъде поправена и все повече са желаещите за създаване на Монтесори градини.
По време на конференцията бяха представени и различни издания в помощ на педагозите
Впрочем, книгата „Как да отгледате удивително дете…” е плод именно на лично наблюдение. Синът на издателя Илиян Андонов посещава детско заведение, което работи по принципите на Монтесори. В началото той се чудел какво става там, как така децата са толкова организирани, все нещо подреждат, дори се притеснил да нe би да се превръщат в роботчета… Докато един ден среща хората, които му помагат да издаде томчето, в което Тим Селдин описва метода по възможно най-достъпен за родители и учители начин. Днес вече вижда резултата от това да се учи чрез игра, в която са заети ръцете, сетивата и фантазията на децата: докато телевизията заглажда невръстните мозъчета, заниманията, измислени преди век от Мария Монтесори, ги набраздяват. Тоест дават им знания и умения, без които няма как да бъдат „господари на XXI век”.
На заглавната снимка – момент от демонстрациите на метода Монтесори на конференцията в София. Снимки: Надежда Чипева
AFISH.BG