Една жена осъществява своята отдавнашна мечта – да изкачи Хималаите. Тя поема по трудния път нагоре към висините заедно със свои приятели, които са опитни катерачи. Пречистила се е от предишния си живот и се е устремила единствено и само към хималайските върхове. Колкото по-нависоко се изкачва, толкова по-свободна и летяща се чувства. Трудно достъпните височини я зоват с необятните си простори, със загадките и отговорите си, с вечността и съвършенството си. По пътя си тя събира камъчета, чиято поява, макар на пръв поглед да изглежда случайна и маловажна, се оказва съдбоносно свързана както с нейното съществуване, така и с това на нейните деца и близки. Тя разпознава истинската същност на тези камъни, вижда техните двойници в лицата на любимите си хора и по своеобразен начин ги „нарича“. Тук, на това свещено място, сред величествената и респектираща хималайска природа, тя приема благословената роля на медиатор, който трябва да събере две разделени и забравили се души – тази на камъка, който на Хималаите е живо същество, и на неговия притежател, – които, без да осъзнават това, цял живот са копнели една за друга.
Романът е плетеница от философски мисли, видения и лично преживени от авторката моменти. Главната героиня разкрива пред читателя най-интимните си чувства и копнежи, най-големите си съмнения и болки и по този начин го допуска в скритите кътчета на душата си.
Ягода Михайловска-Георгиева е една от най-значимите македонски писателки днес, спечелила трите най-големи литературни награди в страната.
Родена е на 3 март 1953 година. Повече от три десетилетия е журналист, есеист и филмов критик в пресата, а през последните десет години работи като редактор в телевизия „Телма”. Автор е на поредица телевизионни пътеписи за Бомбай и за Гоа в Индия, за Катманду и Хималаите в Непал.
Носител е на Рациновата награда за най-добра прозаична книга (за „Камъкът на твоя ден”), „Роман на годината” (за „Индиговият Бомбай”) и „Стале Попов“ на Съюза на македонските писатели (за най-новия й роман „Манастирът Фуентарабия“).
AFISH.BG