Музеят „Виктория и Албърт” („V & A”) в Лондон ще посвети специална програма на рок музикантите от „Pink Floyd” – групата, която през втората половина на ХХ век направи истинска революция в съвременното музикално изкуство. Престижният арт салон вече разработва проект за мащабна ретроспективна изложба, която ще бъде открита през 2017 г. Авторите се надяват тя да предизвика същия отглас сред посетителите, както се случи с посветената на Дейвид Боуи през 2013-а – експозицията не само обиколи целия свят, но и се превърна в най-бързо продадената в историята на музея.
Част от работата по организирането на изложбата във „V & A” вече е завършена, уточнява “ArtPrice”. През 2014 г. идеята за ретроспектива на „Pink Floyd”, предложена от един от най-големите италиански музикални промоутъри, е изоставена след спор за такси и права върху интелектуална собственост. Тогава по проекта е планирана околосветска обиколка на стотици експонати, включително дизайн и записи.
Сега има голяма вероятност в лондонската галерия да пристигнат гигантското надуваемо прасе (на снимката горе), известно от корицата на „Animals” (1977), и пластика от сценографията на „The Wall” (1979). Изложбата ще подчертае и ролята на артисти като Видал Сасон, който през 60-те също прави революция, но във фризьорството, като създава т.нар. геометрични стилове. Коафьори от салона на Сасон дори ще предлагат прически за посетители.
Музеят „Виктория и Албърт” ще включи „Pink Floyd” и в своята основна есенна изложба „Вие казвате, че искате революция? Записи & бунтовници 1966-70”. Тя ще изследва широкообхватни социални и културни промени, които следват строгостта на следвоенните години. Лондонската улица „Карнаби” ще бъде представена като част от „околния пейзаж през 60-те” заедно с нощния клуб „НЛО” на „Тотнъм корт роуд”, откъдето започва кариерата на „Pink Floyd”.
Създадена през 1965 г., групата включва вокала и китарист Роджър „Сид” Барет, басиста Роджър Уотърс, барабаниста Ник Мейсън и кийбордиста Ричард Райт. Китаристът Дейвид Гилмор се присъединява през 1967-а, малко преди напускането на Барет през следващата година. Барет и Райт умират през 2006 г. и 2008 г. Групата продава повече от 250 милиона екземпляра от своите албуми, а „Тъмната страна на луната” и „Стената” са признати за класики на световната музика.
През 2005-а – 24 години след раздялата си, четиримата останали живи групата се събраха за съвместен концерт.
Кураторите от лондонската галерия ще работят съвместно някои от членовете на „Pink Floyd”. Експозицията ще наблегне на новаторския подход и оригиналността на представянето на групата в концерти на живо. Мултимедийният проект включва първите психеделични светлинни представления, зрелищни специални ефекти и сложни сценични конструкции, включително модел на самолет, който прелита над публиката, преди да се разбие в сцената. За концерта „Стената” („The Wall”) анимациите са проектирани върху стена от картонени тухли, построена между музикантите и публиката, припомнят авторите на изложбата.
Днес обложките за албумите на „Pink Floyd” са считани за едни от най-значимите в историята на дизайна и илюстрацията. Музеят ще покаже оригинални произведения на изкуството, дело на дизайнери и фотографи, работили с групата. „Hipgnosis” – компанията за експериментален дизайн, основана от Обри Пауъл и Сторм Торгерсън през 1968 г., създава изображението на дъгата, преминаваща през призма, за „Тъмната страна на луната” (на снимката). Това е една от най-разпознаваемите графики, правени за обложка, и играе важна роля в продажбата на повече от 40 милиона копия от албума.
Изложбата в Лондон ще отдаде почит на гения на Барет, който е самоук китарист – учи се, най-вече като свири заедно със записи, но се превръща в истинска рок звезда. За съжаление, се превърна и в жертва на LSD манията през 60-те. Песента „Тъмната страна на луната” отчасти вдъхновена от психическите проблеми на Барет.
Преди около месец кралската поща на Великобритания издаде 10 марки, за да отбележи влиянието на групата в световен мащаб – подобна чест досега е оказана само на „Бийтълс”. През 2014 г. „Pink Floyd” пусна последния си албум – „The Endless River”. В интервю за сп. „Classic Rock” преди година Дейвид Гилмор каза, че след почти половин век заедно музикантите не планират събиране на бандата. Според него групата е „извървяла своя път” и би било „фалшификат” да се реформира от останалите живи музиканти.
На заглавната снимка – „Pink Floyd” в най-ранните си години. Снимка „ArtPrice”/Michael Ochs Archives
AFISH.BG