Глен Милър е американски джаз-тромбонист, аранжор и лидер на един от най-добрите суинг оркестри от края на 30-те и началото на 40-те години. Милър е роден в нощта на 29 февруари срещу 1 март и тъй като 29 февруари се считал за нещастен ден, родителите му записват като рождена дата 1 март 1904 г. Дали това оказва влияние върху съдбата му и как точно не може да се каже, но Милър постига популярност, за която много музиканти мечтаят…
Музикантът като офицер на американските ВВС по време на войната
Подобно на много „средни” американци семейство Милър скита из страната. Когато се озовават в Колорадо, Глен получава първите си 15 минути слава. Той е признат за … най-доброто дясно крило във всички държавни училищни футболни отбори! Но къде е музиката? Тя също присъства и то достатъчно рано. Малкото момче така се „разболява” от джаза, че на тринадесет години си купува тромбон и създава с приятелите си първата си група.
Интересен факт: В дена на завършването си Милър бяга от дома си, за да свири с оркестър в съседния щат на танците…
Но Глен все още не е решил твърдо да стане професионален музикант и постъпва в университета в Колорадо. През 20-те и 30-те години. Милър започва кариерата си в Чикаго и Ню Йорк заедно с такива бъдещи звезди на джаза като Бени Гудман и Хари Джеймс. Той работи в известния оркестър на барабаниста Б. Полак, участва в бродуейските продукции на Гершуин. Това е времето, когато по света победоносно шества нов стил на джаза – суинг. През 1937 г. Милър за първи път създава собствен оркестър. Като изключителен аранжор и талантлив организатор, той постига неподозиран успех. Уникалният звук отделя неговия бенд от всички останали. Милър умело ръководи колегите си, с които дава по 3 концерта на ден плюс ежедневни прояви по радиото. Репертоарът им се отличават с това, че освен популярните бродуейски мелодии, маестрото предлага на слушателите и оригинални творби.
Оркестърът на Глен Милър
Интересен факт: Джазмените вярват в своеобразно поверие, че най-добрите изпълнители в жанра не доживяват 40 години. Като потвърждение идва факта, че само две легенди на джаза- Луис Армстронг и Дюк Елингтън, са доживели до дълбока старост и са починали от естествена смърт…
След началото на Втората световна война, през пролетта на 1941 г. студиото Twentieth Century Fox предлага на Милър да напише музика за комедия. Именно от тази лента – „Серенада на слънчевата долина”, винаги ще помним мелодията на Глен Милър и лиричната „Лунна серенада”, както и несравнимата, пълна с весела енергия „Chattanooga Choo Choo”. От музиката към филма, написана и изпълнена от самият Милър, се продават повече от милион плочи. Мелодиите на гениалния музикант се превръщат в истински символ за младия и безгрижен образ на Америка. Глен играе във филма самия себе си – ръководител на оркестър под името Фил Кори. И всичко изглежда безоблачно. Но в живота му настъпва неочакван обрат. През 1942 г. Америка влиза във Втората световна война. Милър става доброволец във ВВС. Получава звание капитан, но си остава най-вече музикант и ръководител на оркестър. Глен убеждава много джаз звезди да го последват и скоро неговият бенд пътува из цяла Америка, обикаляйки армейските части, развличайки войниците и вдъхвайки им увереност в победата. Започва бурно време за Милър и неговите момчета – концерти, снимки в музикални филми, отново концерти… Най-добрата музика на Милър е написана в тези години. След големия успех на оркестъра американското командване решава да изпрати музикантите на голям концерт в наскоро освободения Париж…
С майка си Мати Лу Милър и съпругата си Хелън Бърбър
Интересен факт: Милър винаги се е страхувал да лети. Когато му казали, че ще трябва да лети през Ламанша на малък самолет, той не бил много щастлив. Според слуховете, когато Милър влязъл в самолета и видял, че няма парашути, много се ядосал. На възмущението му друг пътник, полковник Норман Бейсъл, отговорил: „Какво е това, майор Милър? Да не би да планирате да живеете вечно?”
На 15 декември 1944 г. самолетът с Глен Милър и неговия оркестър излита от Англия в посока Париж, но… така и не стига до там. И до днес не са известни точните подробности за последните минути на полета и съдбата на Глен Милър и музикантите му. Тялото му не е намерено.
Челна снимка: Глен Милър – един от най-великите джаз музиканти
AFISH.BG